Bitcoin Türevleri, Fiyat Artışına Yeşil Işık Yakıyor Olabilir

İlayda Peker

Geçtiğimiz haftayı değerlendirdiğimizde Bitcoin için zor bir hafta olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz. Çünkü 11 yıllık cüzdanın hareket geçmesi ve transferi gerçekleşen BTC’lerin Satoshi Nakamoto’ya ait olduğunun düşünülmesi büyük bir satış baskısı yarattı. Bu durumun sonucunda Bitcoin 8.600 dolara kadar geriledi.

Ancak bu düşüşün ardından yapılan açıklamalara göre Bitcoin (BTC) türev piyasasındaki göstergeler lider kripto para biriminin yükselişe geçmeye hazırlandığını gösteriyor olabilir.

Bitcoin Türevleri

Son birkaç ay içinde vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi finansal türevler Bitcoin piyasası için giderek daha önemli hale geldiği için bu piyasaların sağladığı verilerde de artışlar görülüyor.

Piyasanın önemli teknik analistlerinin Byzantine General’ın yakın zamanda paylaştığı bir tabloya göre BitMEX ve OKEx gibi türev borsalardaki Bitcoin vadeli işlemlerinin fonlama oranın yakın zamanda düştüğü görülüyor.

Fonlama oranı, uzun pozisyonların piyasayı etkin bir şekilde dengelemek için kısa pozisyonlar için ödediği ücret şeklinde nitelendirilebilir. Bununla birlikte şu anda görülen düşük oranlar gibi aşırı fonlama oranları, bir eğilimin ortasında değil de genellikle trendlerin tersine çevrildiği dönemlerde görülüyor.

Dolayısıyla analistler eğilimin tersine dönmesini ve bir boğa koşusunun başlamasını bekliyor.

Temel Göstergeler

Analistlere göre sadece türev verileri değil, temel bilgiler de Bitcoin boğasını destekliyor. Reddit’in kurucu ortağı ve Initialized Capital’in yönetici ortağı Alexis Ohanian konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Fiyatları takip etmemeye çalışıyorum, bunların hiçbirini tahmin edemiyorum. Söyleyebileceğim, şu anda üst düzey mühendisler, ürün geliştiricileri, tasarımcılar olarak Blockchain’in üzerine gerçek çözümler oluşturma açısından gerçekten bir kripto baharı görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BitcoinistTotal
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC Hakimiyeti Artarsa Altcoin Sezonu Hiç Başlamayabilir

Sonraki Haber

BTC ve Altının Yükselememesinin Sebebi Manipülasyon Mu?

İlgili Haberler