Bitcoin Rallisi Devam Edecek Mi: BTC’de Göstergeler Artış Sinyali mi Veriyor?

İlayda Peker

Son zamanlarda Ethereum ve Dogecoin gibi altcoin’ler gözle görülür kazançlar elde ederken yeni rekorlar kırdıkları için lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bir miktar geri planda kaldı. BTC fiyatı uzun süredir 55.000 dolar civarında konsolide ediyor ve piyasa değerini 1 trilyon doların biraz üzerinde tutuyor.

Bitcoin Boğa Koşusu Devam Edecek Mi?

Analistlere göre göstergeler Bitcoin’de rallinin devam edeceğini gösteriyor. Örneğin; Bitcoin gerçekleşmiş piyasa değeri (realized cap) göstergesinde keskin bir artış görülüyor ve bu da rallinin devam edeceği sinyali olarak değerlendiriliyor. Piyasa değeri, piyasadaki toplam BTC’leri dikkate alırken, gerçekleşmiş piyasa değeri daha detaylı bir yaklaşım benimsiyor.

Gerçekleşmiş piyasa değeri uzun süredir hareket ettirilmemiş olan kayıp veya hareketsiz kripto paraları resimden çıkarıyor. Realized cap, Bitcoin’in en son işlem gördüğü fiyat ile işlem hacminin çarpılmasıyla elde ediliyor.

Glassnode CTO’su ve kurucu ortağı Rafael Schultze-Kraft’ın açıklamalarına göre gerçekleşmiş piyasa değeri Bitcoin’e benzeri görülmemiş bir sermaye girişi olduğunu gösteriyor. Yapılan açıklamalarda, son 6 ayda gerçekleşmiş piyasa değerinin 250 milyar dolar arttığı ve %200 gibi bir büyüme yaşadığı ifade ediliyor.

Bitcoin MVRV Oranı Düştü

Geçen ay, BTC fiyatı sağlam bir konsolidasyon gördü ve piyasa değeri sabit kaldı. Aynı zamanda BTC‘nin gerçekleşmiş piyasa değeri daha da dik bir görünüm çizmeye başladı ve bu da Bitcoin’in MVRV (Piyasa Değeri/Gerçekleşen Değer) değerinde bir düşüşe yol açtı. Yapılan açıklamalara göre bu Bitcoin (BTC) için güçlü bir temel birikim olduğunu gösteriyor ve yükseliş sinyali olarak değerlendiriliyor.

Tüm bunlara ek olarak analistlerin açıklamalarına göre Bitcoin son birkaç haftadır konsolide olsa da on-chain temeller de güçleniyor ve BTC’nin konsolidasyonunun yukarı yönlü bozulacağı düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase’den Merkezsizlik Adına Önemli Adım: Genel Merkez Kapanıyor

Sonraki Haber

SEC Başkanı’ndan Kripto Para Borsalarını Düzenleme Çağrısı

İlgili Haberler