Bitcoin Org’a Hack Girişimi: Bir Giveaway Dolandırıcılık Girişimi Daha

İlayda Peker

En eski Bitcoin eğitim kaynak sitesi olan Bitcoin.org, bir hack saldırısına uğradı. Elde edilen bilgilere göre hack girişimi bir giveaway dolandırıcılığı şeklinde planlandı. Site şu anda kapalı durumda.

Bitcoin Org Hacklendi

Bitcoin.org websitesini ziyaret eden kullanıcılar bu sabah siteye girmek istediklerinde bir açılır pencere ile karşılaştı. Burada yapılan açıklamalara göre kullanıcılardan bir cüzdana Bitcoin göndermeleri isteniyor ve sonrasında iki katını geri alacakları ifade ediliyordu.

Bu tip dolandırıcılık girişimleri giveaway dolandırıcılığı olarak nitelendiriliyor.

Bu yöntemle daha önce de defalarca karşılaştık. Kötü niyetli kişiler genellikle Elon Musk ya da Vitalik Buterin gibi popüler isimlerin adlarını kullanarak kendilerine kripto para gönderilmesini talep ediyor. Bu gönderim sonrasında ise kendilerine çok daha fazla varlık aktarımı vaat ediliyor.

Diğer Sayfalara da Ulaşılamadı

Kötü niyetli kişiler Bitcoin.org’un diğer sayfalarına ulaşımı da engelledi. Dolayısıyla aslında site kullanılamaz hale getirilmiş oldu. Bitcoin.org’daki Bitcoin teknik incelemesinin doğrudan URL’si de “404 Bulunamadı” ifadesini gösteriyordu.

Bu durumun fark edilmesinin ardından alan adı barındırma sitesi Namecheap, Bitcoin Core katılımcısı Matt Corallo’ya Twitter’dan yanıt olarak, şu anda erişilemeyen Bitcoin.org alan adını geçici olarak devre dışı bıraktığını belirtti.

Ne yazık ki bu adrese yaklaşık olarak 0.4 Bitcoin değerinde 17.000 doların üzerinde aktarım yapıldığı görülüyor. Ancak bunun kurbanlar tarafından mı gönderildiği yoksa dolandırıcılık girişiminde bulunan kişiler tarafından mı aktarıldığı henüz bilinmiyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple (XRP) Bir Ülke ile Daha Anlaştı! CBDC Konusunda Birlikte Çalışacaklar!

Sonraki Haber

Kripto Para Yatırımcıları Kimin Tavsiyesine Göre Alım Yapıyor?

İlgili Haberler