Bitcoin Neden Yükseliyor? Kripto Dünyasındaki Yükselişin Ardındaki Etkenler

Bitcoin Haber

Kripto para birimi Bitcoin, 27.400 doların üzerine çıktı ve bu durum altcoinleri de etkiledi. Genellikle Fed kararları öncesinde düşüş eğiliminde olan Bitcoin, bu kez tam tersi bir yönde hareket etti. Bitcoin’in bu yükselişi, 26.000 dolar bölgesinin boğalar tarafından güçlü bir şekilde savunulmasının ardından geldi. Şimdi ise Bitcoin’in 27.800 doların üzerinde kalıcılık sağlaması bekleniyor.

13 Eylül’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre Ağustos ayında enflasyon %3,7 oranında arttı. Enflasyonun ABD Merkez Bankası’nın %2’lik hedefine ulaşma potansiyeli, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz artışlarını durdurma beklentisini doğuruyor. Bu hafta ve sonraki toplantılarda FedWatch’a göre baskın görüş, faiz tavanının ilan edileceği yönünde.

Eğer dört yıllık döngüler devam ederse, önümüzdeki 2 yıl içinde piyasalarda yeni bir Bitcoin ATH dönemi bekleniyor. Bu dönemin, kurumsal akıştan besleneceği umuluyor. ABD Temyiz Mahkemesi Yargıcı Neomi Rao’nun Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) yanında yer aldığı dava, bu umudu daha da güçlendiriyor.

Kurumların Bitcoin’e olan ilgisi artıyor. BlackRock ve Fidelity Investments gibi şirketlerin Bitcoin’e yönelik artan ilgisi, Haziran rallisini doğurdu ve uzun vadede daha büyük sonuçları olması bekleniyor. Bu durum, trilyon dolarlık devlerin ETF başvurularının devam etmesi ve GBTC’nin Spot Bitcoin ETF’ye dönüşme ihtimali gibi faktörlerle destekleniyor.

Son olarak, 4 Eylül tarihinden bu yana borsalardaki Bitcoin arzının 40 bin civarında azaldığı belirtildi. Bu durum, Bitcoin’in değerinin neden yükseldiği konusunda önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Madencilik Firmaları Hut 8 ve US Bitcoin Birleşiyor

Sonraki Haber

Telegram’ın Kripto Parası TON Coin Neden Yükseliyor ve Fiyat Tahmini

İlgili Haberler