Bitcoin Neden Artıyor: BTC Artışının Arkasındaki 3 Etken

İlayda Peker

Lider kripto para birimi dün akşam saatlerinde 2020 yılının en yüksek seviyesi olan 16.890 dolara kadar yükseldi. Yazının yayına hazırlandığı sırada 16.628 dolardan işlem gören Bitcoin (BTC) dün akşamki hamlesi ile 7 Ocak 2018’den bu yana görmediği seviyelere ulaşmış oldu.

Analistler bu artışın üç etkene bağlı olduğunu düşünüyor. Bu etkenlere bir göz atalım.

Ayılar Gücünü Kaybetti

Lider kripto para birimi Bitcoin, tarihteki en yüksek üçüncü haftalık kapanışını takiben yükseliş hareketine devam etti. Genel itibari ile hafta sonları ayılar ile boğalar arasında çıkan çatışmalar bu hafta sonu boğalar için ciddi bir tehdit oluşturmayacak kadar zayıftı. Ayılar, kripto para birimini 14 Kasım’da da kritik destek seviyelerinin altına götürmedi ve bu sayede BTC bu haftaya da iyi bir başlangıç yapmış oldu.

2020 yılında sıklıkla ayıların mı boğaların mı piyasada hakim olduklarını tartıştık. Ancak son haftalarda boğalar gücünü kanıtladı ve BTC fiyatında da bu durumun etkisini görüyoruz.

DOW Rekor Seviyelerde

Bitcoin şu anda ABD hisse senetleri ile birlikte bir ralli içinde bulunuyor. Dow neredeyse 500 puan ekleyerek seansın en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyor. Aslında lider borsa endeksinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı ifade edilebilir.

9 Kasım’da lider kripto para birimi, Pfizer atılımıyla ciddi yükselişler kaydeden hisse senetlerini takip etti. Ancak daha sonra altınla birlikte yüzde dörtten fazla düşüşe geçerek bir risk-off varlık görevi gördü.

Bu hafta başında ortaya çıkan aşı haberleri ile yine bir artış eğilimine geçen BTC’nin hisse senetleri ile birlikte yukarı yönlü grafiğini devam ettirdiği görülüyor.

Kurumsal Benimsenme Artıyor

Büyük resme bakıldığında artık Bitcoin’in gerçekten kurumsal yatırımcılar tarafından da benimsendiği görülüyor. Örneğin; son zamanlarda ABD’deki en büyük dördüncü bankacılık kurumu olan Citibank, dünyanın en büyük kripto para biriminin 1970’lerin altın piyasasında yaşanan büyük artışı taklit edebileceğini gösteren bir rapor yayınladı.

CitiFX tarafından kurumsal müşteriler için hazırlanan yeni bir Bitcoin (BTC) teknik analizi, Aralık 2021’de lider kripto para biriminin 318.000 dolarlık bir seviyeye ulaşacağını dile getirdi. Her ne kadar bu rakamlar şu an için ütopik görülse de analistler için bu seviyelerin görülmesi imkansız değil.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2021 Yılı Bitcoin Fiyat Beklentileri Açıklanmaya Başladı!

Sonraki Haber

Tek Bir Firma Bitcoin (BTC) Arzının %3.37’sini Elinde Bulunduruyor

İlgili Haberler