2021 Yılı Bitcoin Fiyat Beklentileri Açıklanmaya Başladı!

İlayda Peker

CitiFX tarafından kurumsal müşterileri için hazırlanan yeni bir Bitcoin (BTC) teknik analizi, Aralık 2021’de lider kripto para biriminin 318.000 dolarlık bir seviyeye ulaşacağını dile getirdi. Her ne kadar bazı isimlere göre bu kadar uzun bir zaman dilimi için bu kadar yüksek ve net rakamların verilmesi çok büyük anlam taşımasa da CitiFX’in raporu önümüzdeki yılda da BTC fiyat artışının devam edeceğini öngörüyor.

Uzun Vadeli Beklentiler

Bitcoin’i 21. yüzyıl altını olarak tanımlayan analist Tom Fitzpatrick, ilk olarak, düşünülemez yükselişler ve ardından gelen acı düzeltmeler ile karakterize edilen uzun vadeli Bitcoin fiyat eğilimine bakıyor.

Bununla birlikte özellikle BTC’nin şimdiye kadarki üç büyük yükseliş döneminin uzunluğunun her seferinde arttığı da belirtiliyor. Başlangıçta, 2010-2011 arasında 10 aylık bir yükseliş, ardından 2011-2013 arasında iki yıllık bir yükseliş ve son olarak 2015-2017’yi kapsayan üç yıllık bir yükseliş vardı.

Ancak uzayan artış dönemlerinin tersine Fitzpatrick, son iki boğa koşusunu takip eden düzeltme süresinin yaklaşık 12 ayda sabit kaldığını öne sürüyor.

Boğa Koşusu Ne Kadar Sürecek?

Bu bilgiler ışığında bizi 2019’un başlarında başlayan ve potansiyel olarak 2022’nin sonlarına kadar devam edecek olan ve dört yıl sürecek bir boğa koşusu bekliyor. Dolayısıyla bu açıklamalara göre şu anda bir boğa koşusunun tam ortasında bulunuyoruz.

Bunlara ek olarak böylesine uzun bir boğa koşusunun daha da yüksek seviyeleri beraberinde getireceği ve açılan yolda 318.000 dolarlık fiyata doğru bir artış sinyali olduğu Fitzpatrick tarafından ifade ediliyor. Dolayısıyla Fitzpatrick’e göre Aralık 2021’de 318.000 dolarlık Bitcoin fiyatı görülebilir.

Ütopik Rakamlar

Bu rakamın son derece olasılık dışı görünebileceğini kabul eden Fitzpatrick, Bitcoin lehine olan argümanlarla birlikte bu gibi yüksek fiyat beklentilerinin gerçekleşebileceğinin altını çiziyor. Bitcoin lehine gerçekleşen argümanlar arasında ise koronavirüs sebebiyle ABD başta olmak üzere tüm hükümetlerin para basma politikası izlemesi, hisse senetlerinin değer kaybetmesi ve insanların dijitale geçmesi gibi durumlar yer alıyor.

Bunlara ek olarak zaman zaman çok büyük fiyat tahminleri yapıldığına şahit oluyoruz. Örneğin; Real Vision CEO’su ve Wall Street emektarı Raoul Pal, Bitcoin fiyatının önümüzdeki yıllarda temel eğilimler tarafından katalize edilecek olan kitlesel giriş miktarı nedeniyle 1.000.000 dolara ulaşabileceğine inandığını ifade ediyor.


Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 16/11/2020

Sonraki Haber

Bitcoin Neden Artıyor: BTC Artışının Arkasındaki 3 Etken

İlgili Haberler