Bitcoin Mi, Altın Mı? Mark Cuban BTC Konusunda Israrlı!

İlayda Peker

Bitcoin ve altın arasındaki karşılaştırma daha da hareketli hale geliyor. Kripto para borsası FTX‘in ani çöküşü birçok yatırımcı arasında çok kötü bir görüntü bırakmış olsa da, Mark Cuban hala kriptodan vazgeçmiş değil.

Bitcoin Mi, Altın  Mı?

Bitcoin’e verdiği desteğin açık bir göstergesi olarak milyarder, altın spekülatörlerine de bazı eleştirilerde bulundu. Komedyen Bill Maher’in sunduğu ve Pazartesi günü yayınlanan “Club Random” podcast’inin bir bölümünde, NBA takımı Dallas Mavericks’in sahibi altın ve Bitcoin hakkındaki düşüncelerini açıkladı. Cuban, Bitcoin’in mükemmel bir yatırım olduğunu ve daha fazla satın alabilmek için fiyatın daha da düşmesini istediğini belirtti. Maher ise görüşünün ” anti-Bitcoin” yönünde olduğunu ve altının değerine inandığını söyledi.

Coingecko’nun verilerine göre, bu yazının hazırlandığı an itibariyle Bitcoin son yedi günde %0,6 artışla 16.857$’dan işlem görüyor. Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kriptosu bu yıl değerinin %60’ından fazlasını kaybetti.

Cuban, Maher’in sarı metalin değerine inandığı yönündeki iddiasına yanıt olarak şunları söyledi:

Biliyor musunuz? Eğer altınınız varsa, aptalsınız demektir.

Yılın başından bu yana, diğer büyük kripto para birimlerinin değerleri de önemli ölçüde azaldı. Ethereum ve Cardano’nun değeri sırasıyla yaklaşık %70 ve %80 oranında düştü. Cuban geçen ay Twitter’da, kripto işlemlerini mümkün kılan başlıca temel teknolojilerden biri olan akıllı sözleşmelere inandığı için kripto ile ilgilenmeye devam ettiğini belirtti. Podcast sunucusu daha sonra altının “her şeye karşı bir koruma” olduğunu ve “asla kaybolmadığını” iddia etti. Cuban buna şöyle yanıt verdi:

Hayır, ama hiçbir şeye karşı bir koruma değil, değil mi? Altın depolanmış bir değerdir ve fiziksel altına sahip değilsiniz, değil mi… Altın depolanmış bir değerdir, Bitcoin de öyle.

Cuban geçen ay Twitter’da bir token’ın değerinin kullanılabileceği şeylere ve bu uygulamaların tüketiciler için faydasına göre belirlendiğini ifade etti.

Bitcoin Altına Karşı: Piyasa Değeri

Tüm kriptoların piyasa değeri 2013’te 1 milyar dolar civarındayken Kasım 2021’de 1,15 trilyon dolara tırmanarak hem 2013’ten sonraki fiyat artışını hem de yaratılan toplam coin sayısındaki artışı yansıttı.

Bugün itibariyle, toplam kripto piyasa değeri 772 milyar dolara düşmüş durumda. TradingView verilerine göre Bitcoin‘in piyasa değeri 323 milyar dolar. In Gold We Trust Report’a göre, altının piyasa değeri aynı dönemde yaklaşık 8 trilyon dolardan yaklaşık 12 trilyon dolara tırmandı.

Cuban geçmişte kripto para birimleri hakkında çok sayıda görüş bildirmiş ve daha önce FTX fiyaskosunun kriptonun başarısızlığının bir göstergesi olmadığını ve eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in uzun bir hapis cezasından endişe duyması gerektiğini açıklamıştı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Kripto Cüzdanı Ele Geçirildi, 8 Milyon Dolar Çalındı

Sonraki Haber

Coin Bureau 2023’ün ETH ve DOT İçin Büyük Bir Yıl Olabileceğini Söyledi

İlgili Haberler