Bitcoin Madencilik Zorluğu %6 Azaldı

İlayda Peker

Bitcoin, bu hafta negatif yönde %6’lık bir madencilik zorluk ayarlaması yaşadı. Bu durum Bitcoin (BTC) bloklarının 10 dakikada bir oluşturulmasına devam etmesini sağlıyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre büyük bir zorluk ayarlamasının yapılmış olması kripto para birimi işlemlerini doğrulamak için yarışan madencilerin sayısında hızlı bir düşüş görüldüğünü gösteriyor. Dolayısıyla son blok ödülü yaralanmasının Bitcoin üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını dile getirebiliriz.

Ayrıca veriler değerlendirildiğinde madencilik zorluk ayarlaması ile hashrate’deki düşüşlerin aynı zamana denk geldiği de görülüyor. Analistlere göre lider kripto para birimi “madenci ödül  sarmalı” olarak adlandırılan bu döngüden rahatlıkla kurtulabilir.

Bitcoin Hashrate’i Düşüyor

Bitcoin’in hashrate’i son zamanlarda oldukça düştü. Bu ayın başlarında, henüz blok ödülü yarılanması gerçekleşmemişken hashrate tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Madenciler, blok ödülü yarılanmasını en az zararla atlatmak için ekipmanlarını geliştirdi ve bu da hashrate’in rekor kırmasını sağladı.

Ancak yarılanma ile birlikte büyük bir düşüş başladı ve o günden bu yana da düşüş devam ediyor. Hashrate şu anda 2020’nin en düşük seviyelerinde bulunuyor.

Bunların yanında madencilerin azalan blok ödüllerinin artan işlem ücretleri ile biraz da olsa karşılanmış oldu. Blok ödülü yarılanmasından sonra %1.000’in üzerinde artan işlem ücretleri şuanda ortalama 4 dolar bandında bulunuyor.

Ölüm Sarmalı

Bitcoin’in söz konusu %6’lık madencilik zorluk ayarlaması faaliyetlerine devam eden madencilerin işlemleri doğrulamasını kolaylaştırdı. konu hakkında açıklamalar yapan Arcane Research, bu durumun tamamen blok ödülü yarılanması ile madencilerin karlarının düşmesinden kaynaklandığını dile getirdi.

Bunun yanında zorluk ayarlaması sayesinde Bitcoin “ölüm sarmalından” da kurtulmuş oldu. Öte yandan bugüne kadar görülen en büyük Bitcoin madenciliği zorluk ayarlaması %18.03 idi ve 31 Ekim 2011’de gerçekleşmişti…

Kaynak: NewsbtcTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Evrensel Temel Gelir Fikri Bitcoin’de Gelişebilir Mi?

Sonraki Haber

BTC Aralık 2021’e Kadar 100.000 Doları Görebilir Mi?

İlgili Haberler