Yarılanmadan Sonra Ortalama İşlem Ücretleri Ne Kadar Oldu?

İlayda Peker

Bitcoin ağındaki işlem ücretleri yılın başından bu yana %1.300 arttı ve 5.1 dolara kadar yükseldi. Ancak ücretlerdeki büyük artışa rağmen Bitcoin ile para transfer işlemi gerçekleştirmek hala geleneksel sistemlerden kat kat daha ucuz…

İşlem Ücretlerindeki Artış

Son zamanlarda Bitcoin ağındaki işlem ücretleri büyük ölçüde arttı. Bitinfocharts’tan alınan verilere göre işlem ücretleri son 11 ayın en yüksek seviyelerini gördü.

Ortaya çıkan verilere göre,14 Mayıs’ta, ağdaki ortalama işlem ücreti tek bir günde %55’ten fazla arttı ve 5.1 dolara kadar yükseldi. Bu rakam 16 Mayıs’ta hızlı bir şekilde 3.45 dolara düşerken son ortalama ücrein 4 dolar olduğu görülüyor.

Bunların yanında yılbaşında 0.28 dolar bandında olan işlem ücretlerinin şu anda 4 dolar seviyesine çıkmış olması yaklaşık olarak %1.300’lük artış olduğunu gösteriyor.

Hala Çok Ucuz

Bunların yanında ortalama işlem ücretlerinin 11 ayın en yüksek seviyesine ulaşması tabii ki kripto topluluğunun Bitcoin’i kullanmasının önünde bir engel oluşturmadı.

Quantum Economics’in kurucusu ve eToro’nun eski baş analisti Mati Greenspan, günümüzde  Bitcoin göndermenin ortalama maliyetinin hala banka havalesinden çok daha ucuz olduğunu belirtti.

Öte yandan muhtemelen Bitcoin işlem ücretleri her zaman PayPal ya da geleneksel transfer sistemlerinden daha ucuz olacak. Çünkü bankalar ve diğer finans kurumları transfer için yüzde bazında işlem ücreti alırken Bitcoin sabit işlem ücreti ile çalışıyor. Örneğin; bir banka işlemi gerçekleştirmek için gönderilecek tutarın %1’ini işlem ücret olarak aldığında, 100 dolar için 1 dolar alırken 100.000 dolar için 1.000 dolar işlem ücreti almış oluyor. Ancak Bitcoin ile 100 dolar da gönderseniz 100.000 dolar da gönderseniz  bugünün koşullarında ortalama olarak 3 dolar işlem ücreti ödüyorsunuz.

Dolayısıyla Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinin %1.000’in üzerinde artmış olması telaş edilecek bir durum olmaktan çıkıyor. Bitcoin hala geleneksel sistemlerden çok hızlı ve çok ucuz…Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 19/05/2020

Sonraki Haber

Hem Kurumsal Hem Bireysel Yatırımcılar BTC’ye Akın Ediyor

İlgili Haberler