Bitcoin Madencilik Gelirlerinde Son Durum

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Bitcoin (BTC) madencilik geliri ve karlılığı, kripto para birimlerindeki düşüş derinleştikçe bu yıl varlığın fiyatıyla birlikte düşmeye devam etti.

Bitcoin Madenciliğinde Son Durum

Mayıs, Bitcoin madencileri için son 1 yıl içinde gelir ve karlılık azalmaya devam ettiği için en kötü aylardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ycharts’ın Blockchain.com’dan aldığı verilere göre, Bitcoin günlük madencilik geliri Mayıs ayında %27’ye kadar düştü.

1 Mayıs’ta veri sağlayıcı, BTC madencileri için günlük 40,57 milyon dolar gelir bildirdi, ancak bu rakam ay sonunda 29,37 milyon dolara düştü. Günlük madencilik geliri, 24 Mayıs’ta 22.43 milyon dolar ile on bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Öte yandan günlük madencilik geliri, Nisan 2021’de yaklaşık 80 milyon dolarlık bir zirveye ulaştı ancak o zamandan beri mevcut seviyelere doğru  %62’li düşüş yaşandı.

Buna ek olarak Bitinfocharts’a göre, saniye başına terahash başına günlük dolar ölçüsü olan madencilik karlılığı, Ekim 2020’den bu yana en düşük seviyelerine geriledi. Kripto ölçüm sağlayıcısı şu anda 1 Th/s için günde 0.112 dolar madencilik karlılığı bildiriyor.

Ayrıca, metrik yılın başından bu yana %56’lık bir düşüş gördü ve Th/s başına her gün 0.450 dolar olan 2021’in en yüksek seviyesinden bu yana %75’ten fazla düştü.

Hash Oranları Yüksek

Bitinfocharts’a göre, Bitcoin ağ hash oranları yüksek kalıyor, ancak mevcut günlük ortalama saniyede 211.82 exahash seviyesinde. Rakam, 2 Mayıs’ta 250 Eh/s’nin biraz üzerinde olan tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık olarak %16 gerilemiş görünüyor.

Yüksek hash oranları ancak düşük karlılık, Bitcoin madencilik sektöründe daha önce görülenden çok daha fazla rekabet olduğunu gösterebilir. Daha önceki ayı piyasalarında, madenciler varlık fiyatlarının düşmesi ve operasyonların geçici olarak kârsız hale gelmesi nedeniyle platformlarını kapatmışlardı.

Ek olarak Glassnode’a göre, madencilerin akışları değiştirmek için dört ayın en yüksek seviyesine ulaşması, düşen geliri karşılamak için ise bir miktar BTC satmak için hazırlıklar yapıyor olabileceklerini gösteriyor.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu Altcoin’de Volatil Fiyat Hamleleri Görülüyor!

Sonraki Haber

Milyarder İsimden Önemli Web3, Blockchain ve İnternet Karşılaştırması

İlgili Haberler