Bitcoin Madenciliği Raporu: 2023 Yılında Madencilik Faaliyetleri Nasıl Değişecek?

Bitcoin Haber

Son boğa koşusu Bitcoin‘e olan ilgiyi yeniden canlandırdı ve Hashrate Index, 2023 yılının 3. çeyreği için Bitcoin madenciliği raporunu yayınladı. Bu rapor, 2023 Temmuz-Eylül döneminde kripto madenciliğinin değişik yönlerini ele alıyor.

Bitcoin madencilik firmalarının hisseleri, Temmuz ayında Bitcoin’in sürekli olarak 30 bin doların üzerinde işlem görmesiyle iyi bir başlangıç yaptı. Ancak, Bitcoin’in değeri 25 bin ile 26 bin dolar arasına düştüğünde, hisse performansı da olumsuz etkilendi. Rapor, 2023’ün ilk beş ayında Bitcoin’in haftalık ortalama hashrate’inin %56 oranında arttığını, ancak Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında %1,3’lük bir düşüş yaşandığını belirtiyor.

Eylül ayında hashrate, bir önceki aya göre %12 arttı ve Ekim ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durumun, yaz aylarında ABD merkezli madencilerin madencilik faaliyetlerini kısıtlamasından kaynaklandığı düşünülüyor. Ayrıca, ABD’nin küresel Bitcoin hashrate’inin yaklaşık %40’ını barındırdığı belirtiliyor.

Rapor, önde gelen Bitcoin madencilik şirketlerinin Bitcoin üretimine ve hashrate’e (EH/s) de ışık tutuyor. Marathon Digital, operasyonel hash oranını yılbaşından bugüne kadar 7,3 EH/s’den 19,1 EH/s’nin üzerine çıkardı. Riot Platforms, Bitcoin üretiminde önemli bir düşüş yaşadı ve hashrate’i beklenildiği gibi artmadı. Iris Energy ise, hash oranını bu yıl 1,57 EH/s’den 5,55 EH/s’nin üzerine çıkardı. Ancak, son birkaç ayda Bitcoin üretiminde azalma görüldü.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Piyasasında Bitcoin’in Hareketliliği ve 31 Bin Dolar Eşiği

Sonraki Haber

Tellor (TRB) Fiyatında %760 Artış: Balina Faaliyetleri ve Beklentiler

İlgili Haberler