Bitcoin Madencilerinin Üçte Biri Kepenk İndirdi

İlayda Peker

Kripto para yatırımcıları ve spekülatörler bu yıl gerçekleşmesi planlanan ve 11 Mayıs’ta gerçekleşen Bitcoin blok ödülü yarılanması sebebiyle oldukça heyecanlıydı. Çünkü tarihsel olarak bakıldığında blok ödülü yarılanmaları her zaman bir ralliyi de beraberinde getirdi. Ancak yatırımcıların yanı sıra madenciler, blok ödülü yarılanması ile birlikte kazandıkları ödül de yarı yarıya düşeceği için yarılanmayı endişeyle bekliyordu.

Madenciler ve Yarılanma

Blok ödülü yarılanması ile birlikte madencilerin aldıkları ödül 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye geriledi. Dolayısıyla madencilerin yarılanmayı hiç zarar görmeden atlatabilmeleri ve faaliyetlerini aynı şekilde devam ettirebilmeleri için Bitcoin fiyatının en az iki katına çıkması gerekiyor.

Ancak şu an için Bitcoin fiyatı beklenen performansı sergilemedi. Bu durum analistler ve yatırımcılar için herhangi bir sorun oluşturmuyor çünkü zaten rallinin başlaması için biraz daha zaman ihtiyaç olduğu düşünülüyor. Ama fiyatın artmaması madencileri zor durumda bıraktı. Bazı çiftlikler hala faaliyetlerine devam ediyor olsa da küçük madenciler kepenk indirmek zorunda kaldı.

Bitcoin Hashrate’i

Bazı madencilerin faaliyetlerini sonlandırdığını hashrate de bariz bir şekilde ortaya koyuyor. Yarılanmadan önce 136 EH/s’nin de üzerine çıkarak rekor kıran hashrate yarılanma sonrasında 81 EH/s’ye kadar düştü. O zamandan beri hashrate  80-100 EH/s arasında seyrediyor. Bu da yarılanma sonrasında yaklaşık olarak madencilerin üçte birinin faaliyetini sonlandırdığı anlamına geliyor.

Temel olarak, yalnızca sübvansiyonlu güce veya kendi enerji santrallerine erişimi olan dev kurumsal madencilik çiftlikleri yoluna devam edebilirken neredeyse tüm küçük ve orta ölçekli madencilik çiftlikleri zor durumda kaldı. Bununla birlikte tabii ki evde Bitcoin madenciliği yapma dönemi de sona erdi…

Kaynak: BitcoinnewsTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Rusya İlk Blockchain ATM’lerini Kullanıma Sunabilir

Sonraki Haber

Grayscale’in Bitcoin Birikimi Rekor Seviyede

İlgili Haberler