Bitcoin Hashrate’i Düşmeye Devam Ediyor! Fiyat Nasıl Etkilenir?

İlayda Peker

Newsbtc’de de yer aldığı gibi Bitcoin’in yaşadığı son fiyat hareketlilikleri piyasa yapısına ciddi teknik hasarlar verdi. Bununla beraber volatiliteye katlanamayan bazı madenciler piyasadan çekildi ve faaliyetlerine son verdi. Bitcoin madencilerinin faaliyetlerine son verdiğini ve bir nevi pes ettiğini son birkaç haftadır düşen hashrate’lerden anlayabiliyoruz. Ayrıca bazı basit göstergeler yakın vadede daha fazla madencinin piyasadan çekilebileceğini gösteriyor. Dolayısıyla hashrate’de yakın vadede daha düşük oranlar görebiliriz.

Hashrate’in Düşmesi ve Fiyat

Bitcoin’in hash oranı (hashrate) genellikle kripto para biriminin temel ağ gücünün bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Hashrate son birkaç hafta içinde Bitcoin’in fiyatı ile birlikte önemli ölçüde düştü ve Mart ayı başında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 125 milyon TH / s’den kabaca 100 milyon TH / s’deki mevcut seviyelerine düştü. Bu da yaklaşık olarak %20’lik bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Düşen hashrate ile birlikte azalan madenci sayısı piyasadaki satış baskısını azaltabilir. Dolayısıyla fiyat olumlu etkilenebilir. Bazıları azalan bir hashrate’i, “Bitcoin’in ağ zayıflığının bir göstergesi” olarak görse de, aslında Bitcoin’in yakın vadede dikkate değer bir ralli görmeye hazır olduğunu gösteren bir işaret de olabilir.

Madenciler, işlemlerini finanse etmek için kazandıkları BTC’lerini geleneksel para birimlerine dönüştürmek için satarak, kripto piyasalarına istikrarlı bir satış akışı sunuyor. Bu özellikle küçük madencilik operasyonları söz konusu olduğunda doğru bir olgu olarak karşımıza çıkar. Çünkü büyük olanlar büyük sermaye rezervlerine sahip oldukları için karsız seviyelerde de çalışabilirler.

Öte yandan fiyatlar hızlı bir şekilde düştüğünde küçük madencilik işletmeleri için artık bu iş karlı olmaktan çıkıyor ve piyasadan çekiliyorlar. Dolayısıyla madencilik faaliyeti büyük işletmelere kalmış oluyor. Tüm bunlara bakıldığında küçük madencilik işletmelerinin piyasa üzerinde yarattığı satış baskısının azaldığı ifade edilebilir. Satış baskısı azalan piyasada ise fiyatlar otomatik olarak artmaya başlar.

Yarılanma ile de beraber hashrate’in daha fazla düşmesi bekleniyor. Dolayısıyla eğer yukarıdaki varsayım gerçekleşirse Bitcoin’in fiyatının yukarı yönlü hareket etmesi muhtemel olabilir…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kriptonun Önemli İsimleri Bu Sefer Farklı Bir Konuyu Tartışıyor: Yaşlılık

Sonraki Haber

Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 1/04/2020

İlgili Haberler