Bitcoin, Kripto Paralar ve Hisselerde Son Durum!

Bitcoin Haber

Bitcoin, ABD’li düzenleyicilerin dünyanın en büyük kripto para borsası Binance‘e karşı dava açmasıyla hafta başında yaşadığı düşüşün ardından Çarşamba sabahı Asya’daki işlemlerde toparlandı. Stabilcoin olmayan diğer tüm ilk 10 kripto para birimi değer kazandı. XRP kazananlara liderlik etmeye devam ederken Cardano onu takip etti. ABD hisse senetleri Salı günü, faiz oranları ve ekonomiye ilişkin daha geniş çaplı endişeler ve düzenleyicilerin ABD bankacılık sektörüne ilişkin daha katı kurallar önermesiyle düşüşe geçti.

Kripto Paralarda Son Durum

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, Hong Kong’da sabah 9:00’a kadar olan 24 saatlik sürede %1,29 artışla 27.290 ABD dolarına yükseldi ve haftalık %2,76’lık bir kayıp yaşadı. Lider kripto para birimi, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) ticaret kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla Binance aleyhine dava açmasının ardından bu hafta şimdiye kadar dalgalı bir seyir izledi. Bitcoin Salı günü 28.000 ABD$ seviyesinden 26.677 ABD$ seviyesine kadar düştü ve Çarşamba günü erken saatlerde 27.000 ABD$ seviyesinin üzerine çıktı.

Ethereum da yeniden değer kazanarak %4,09 artışla 1.776 ABD Dolarına yükseldi, ancak son yedi günde %0,78 düşüş kaydetti.

XRP, yedi gün içinde %12,92 artışla %10,04 artışla 0,5215 ABD Dolarına yükselerek kazananlara liderlik etmeye devam etti. Token, kripto ödeme ağı XRP tarafından desteklenen Ripple Labs’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından şirkete karşı açılan bir davada olumlu bir karar alabileceği beklentisiyle kazanmaya devam ediyor. SEC, Ripple’ı XRP şeklinde kayıtsız bir menkul kıymet satmakla suçladı.

Ripple Labs Başkanı Monica Long Salı günü Forkast News’e yaptığı açıklamada, “Davanın sonuçları kripto endüstrisi için çok geniş kapsamlı çünkü bu kararın nihayetinde ABD hükümetinin kripto varlıklarını nasıl kategorize edeceğine ve düzenleyeceğine dair bir emsal teşkil etmesini bekliyoruz” dedi.

Cardano, stabilcoin olmayan ilk 10 kripto para birimi arasında en büyük ikinci kazancı elde ederek %6,68 artışla 0,3678 ABD Dolarına yükseldi, ancak yine de haftalık %1,06 düşüş gösterdi.

Hisselerde Son Durum

Düzenleyici gerginliklere ek olarak, bir ABD yargıcı, satışı onaylamak için daha önceki bir mahkeme kararına itiraz eden Adalet Bakanlığı’nın talep ettiği gibi, Binance’in iflas eden kripto borç veren Voyager Digital’i 1,3 milyar ABD Doları tutarında satın almasının bekletilmesine karar verdi.

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu son 24 saatte %1,80 artarak 1,15 trilyon ABD dolarına yükseldi. Son 24 saatteki toplam işlem hacmi %6,00 düşüşle 39,94 milyar ABD dolarına geriledi.

Değiştirilemez token (NFT) piyasasında, Forkast 500 NFT endeksi son 24 saatte %0,34 düşerek Hong Kong’da sabah 09:00 itibariyle 4.006,47’ye geriledi ve haftalık bazda %3,26 düşüş gösterdi. Endeks, küresel NFT piyasasının performansının vekil bir ölçüsüdür ve herhangi bir günde 500 uygun akıllı sözleşmeyi içerir. Forkast kardeş şirketi CryptoSlam tarafından yönetiliyor.

ABD hisse senetleri Salı günü düşüşle kapandı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %0,12, S&P 500 %0,16 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,45 düşüş gösterdi.

ABD Kongresi Salı günü, düzenleyicilerin ABD bankalarındaki mevduatların güvende olduğunu garanti ettiği, ancak bankacılık sektöründe daha sıkı düzenlemelerin gerekli olduğunu söylediği son banka başarısızlıklarıyla ilgili bir oturum düzenledi. ABD Başkanı Joe Biden Salı günü yaptığı açıklamada bankacılık sistemindeki sorunların çözüldüğünden emin olduğunu, ancak yönetiminin gerektiğinde ek destek sunacağını söyledi.

Conference Board’un Salı günü bildirdiğine göre, ABD tüketici güven endeksi Mart ayında hafif bir artış gösterdi ve ekonomide düşüş beklentisi düşünüldüğünden daha fazla iyimserliğe işaret etti.

Enflasyon konusunda, CME Group analistleri Fed’in 3 Mayıs’taki bir sonraki toplantısında faizleri %4,75 ile %5 arasında tutma ihtimalinin %57,5 olduğunu tahmin ediyor. Salı günü %41,7 olan 25 baz puanlık artış ihtimali ise %42,5’e yükseldi.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri Hong Kong’da sabah 9:00 itibariyle yukarı yönlü hareket etti. Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri %0,27 yükselirken, S&P 500 vadeli işlemleri %0,34 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,36 değer kazandı. CNBC’nin Salı günkü haberine göre yatırımcılar şimdi, uzmanların bir önceki aya göre %3 düşüş beklediği Şubat ayı ABD bekleyen konut satışları verilerini bekliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Hash Oranı Yükseliyor: Bu Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

BTC, ETH ve Diğerleri Emtia Mı: XRP Fiyatı Yükselişte! 

İlgili Haberler