Bitcoin Hash Oranı Yükseliyor: Bu Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin Haber

Bitcoin’in Hash oranı 23 Mart’ta saniyede 398 terahash (TH/s) ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken, analistler BTC’nin fiyatı yükseldikçe madencilerin makinelerini tekrar açmaya başladığını düşünüyor.

Madenci Faaliyetleri

Veri toplayıcısı YCharts’a göre, Bitcoin ağ hash oranı 27 Mart itibariyle 344,63 TH/s’ye düştü. 26 Mart’ta 335,32 TH/s olan bu oran, bir yıl önce 178,77 TH/s’ye geriledi.

Bitcoin finansal hizmet sağlayıcısı River Financial’da araştırma analisti olan Sam Wouters, 26 Mart tarihli bir yazısında hash oranındaki artışın kullanılmayan madencilik envanterinin çevrimiçi hale gelmesi, yeni tesislerin faaliyete geçmesi ve girişimcilerin ucuz madencilik kaynakları bulmasıyla bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Bitcoin‘in fiyatı bu kadar düşükken ve geçen yıl mümkün olduğunca çok envanter çevrimiçi hale getirilmişken, bir noktada ağın kaldırabileceği maksimum kapasiteye ulaşıldı” dedi.

Wouters, “Fiyatların yeniden yükselmeye başlaması ve aradan biraz zaman geçmesiyle birlikte, bu envanterin daha fazlası çevrimiçi hale gelebildi,” diye ekledi.

Wouters ayrıca Hydro modellerinin “makine başına 250+ TH/s ile pazara girmeye başladığını, bunun da muazzam bir hash oranı eklediğini” söylüyor.

Yatırım bankacılığı şirketi Stifel’in 20 Mart tarihli bir analizi de benzer bir düşünceyi paylaşıyor ve son dönemdeki artışın madencilerin donanımlarını tekrar çevrimiçi hale getirmesiyle bağlantılı olabileceğini öne sürüyor.

Genel ağ hash oranının, cazip fiyatlı donanımların iyi sermayeli madenciler tarafından satın alınmasının bir sonucu olarak yükselmeye devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Hash Oranları Artıyor

Cointelegraph’a konuşan Bitcoin madencilik şirketi TeraWulf’tan Nazar Khan, şirketin şu anda tüm donanımlarının hash oranını en üst düzeye çıkardığını ve yakın zamanda yeni Nautilus Cryptomine tesisinde daha fazlasını çevrimiçi hale getirdiğini açıkladı.

“Wulf, LMD’de 80 MW ve Nautilus’ta 50 MW kapasite ekleme fırsatına sahip. Son fiyat hareketi, düşük maliyetli enerji sahalarında genişleme kabiliyetinin uzun vadeli değerinin bir göstergesidir” dedi.

Khan’a göre, bazıları düşük fiyatların madencileri makinelerini kapatmaya ve BTC fiyatının iyileşmesini beklemeye zorladığını düşünürken, TeraWulf “verimli madencilik filolarından” kaynaklanan maliyet kaybı nedeniyle daha düşük fiyat seviyelerinde Bitcoin madenciliğine devam edebildi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

CFTC’nin Binance Değerlendirmesi Heyecanlanmak İçin Sebep Değil

Sonraki Haber

Bitcoin, Kripto Paralar ve Hisselerde Son Durum!

İlgili Haberler