Bitcoin Karşıtı Çin’de CBDC Çalışmaları Son Sürat Devam Ediyor

İlayda Peker

Son bilgilere göre Shenzhen sakinlerinin tümü, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) testinin bir parçası olarak 2.29 milyon dolar değerinde dijital yuan almaya hazır. Çin hükümeti CBDC cinsinden bu 15 milyon Yuan’ı 130.000 sakine verecek.

CBDC Denemeleri

Yapılan açıklamalara göre dijital yuan bir minimum satın alma gerekmeksizin 5.000’den fazla mağazada kullanılmaya uygun olacak. Çin Halk Bankası şu anda hala CBDC’sini test ediyor ve testin bir parçası olarak bu hamleyi yapıyor. Toplam 130.000 dijital yuan Wechat ödemesi kullanılarak bir çekiliş sistemi aracılığıyla dağıtılacak.

Vatandaşların çekilişten yararlanabilmeleri için önce kayıt olmaları gerekiyor ve sonrasında çekiliş sisteminin isimleri açıklayacağı ifade ediliyor.  Hükümet bu adımı, çalışmaları hızlandırmak adına atıyor ve bir Omicron dalgasının endişesi hala Çin’de endişe yaratıyor.

Buna ek olarak raporlara göre, söz konusu dijital yuan veya CBDC, sekiz pilot banka tarafından ilk kez yayınlandı. Ayrıca belirli bir süre restoran ve süpermarketler gibi diğer sektörlere de dahil oldu.

Dijital Yuan Çalışmaları

Geçmişte CBDC (Dijital Yuan) pilot programının başarılı bir şekilde tanıtılmasının ardından, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası bu ayın başlarında bu operasyonu genişletmek istediğine karar vermişti.

Genişletme yoluyla, pilot test programını özellikle Güney Çin’in Guangdong Eyaletindeki Guangzhou, Kuzey Çin’in Tianjin ve Güneybatı Çin’in Chongqing belediyelerini içeren diğer yerel şehirlere genişletmeyi hedefliyor.

Öte yandan bu, Çin Merkez Bankası’nın Shenzhen sakinlerine ilk kez dijital yuan vermesi değil. Shenzhen, e-CNY (CBDC’nin adı) testi için de ilk pilot şehirlerden biri oldu.

Ekim 2020’de Çin hükümeti Shenzhen vatandaşlarına 10 milyon dijital yuan verdi. Bu özel çekilişte, kırmızı paketler 5.000’den az mağazada kullanılabilirdi, sayı 3000 mağazanın biraz üzerindeydi.


Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Balinaları Satış Yapıyor: Bu Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

CoinMarketCap’ten Tepki Çeken XRP Paylaşımı!

İlgili Haberler