Bitcoin Hashrate İki Yılın En Düşük Seviyesinde, BTC Merkezsizliği Artıyor

İlayda Peker

Blockchain.com tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin’in hashrate’i, 19 Temmuz 2019’dan bu yana en düşük seviyesi olan 58 EH/s’ye kadar geriledi.

Bitcoin Hashrate’inin Düşmesi

Elde edilen bilgilere göre BTC.com, Antpool ve Poolin dahil olmak üzere büyük madencilik havuzları, bir ay içinde hash oranlarının yarısından fazlasını kaybetti. Kripto para biriminin madencilik zorluğunda bir sonraki ayarlamanın Cuma günü gerçekleşeceği göz önüne alındığında, yüzde 25 oranında bir düşüş olması bekleniyor.

Çin’deki milyonlarca ASIC madencisi, birkaç eyaletin elektrik şirketlerine madencilik çiftliklerinin elektriğini kesmesini emretmesinin ardından kepenk indirdi. Çinli madencilerin tahmini yüzde 90’ının ise ay sonuna kadar makinelerinin fişini çekmesi bekleniyor.

Öte yandan kripto madenciliği firması Foundry’nin başkan yardımcısı Kevin Zhang, Çin’in madencilik yasağının “çılgınlık” olduğunu dile getiriyor.

Bitcoin Fiyatı ve Madenciler

Bitcoin fiyatı Çinli madencilerin kepenk indirmesi ve faaliyetlerini geçici de olsa durdurmalar sebebiyle 19 Mayıs’tan beri düşüş yaşıyor. Her ne kadar haftaya yükselişle başlamış olsa da BTC’nin rekor fiyatının yaklaşık olarak %50 altında işlem gördüğü ifade edilebilir.

Ancak bunun yanında Çin’in baskısı Bitcoin’in hashrate konsantrasyonunu önemli ölçüde azaltacak ve böylece lider kripto para birimini daha merkezsiz hale getirecek.

Üstelik son gelişmeler, Bitcoin’in büyük bir süper güç tarafından yasaklansa dahi hayatta kalabileceğini gösteriyor.

Bunlara ek olarak halihazırda çalışmayan madencilik makineleri şu anda Kuzey Amerika, Kazakistan, Rusya ve diğer ülkelere taşınıyor. dolayısıyla Bitcoin’in hashrate’inin zaman alacak olsa da önümüzdeki zamanlarda yeniden toparlanması bekleniyor.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ABD’li Dev Banka Açıkladı: Kripto Para Sektörü, 2018 Yılını mı Tekrar Edecek?

Sonraki Haber

Haftaya Güçlü Başlangıç Yapan Bitcoin (BTC), Boğa Beklentilerini Arttırdı

İlgili Haberler