Bitcoin Hash Oranındaki Düşüş Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

BTC com’dan alınan verilere göre, Bitcoin’in hash oranı 24 saat içinde %27’den fazla düşüşle saniyede 159.41 exahashe (EH/s) ile bu yılın Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Bitcoin Hash Oranındaki Düşüş

Yapılan açıklamalara göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir madencilik merkezi olan Teksas’taki birden fazla kripto madencisi, sıcakların artmasından sonra yaşanan güç dalgalanmaları nedeniyle operasyonlarını durdurdu.

Öte yandan Texas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT), eyaletin büyük şehirlerinin çoğunda sıcaklıklar çok ciddi artışlar gösterdiği için evlere ve işletmelere yoğun zaman tüketimini sınırlamaları çağrısında bulunuyor. Bu durum doğal olarak madencileri de etkiliyor.

Bunlara ek olarak bir madencinin Bitcoin madenciliği yapmak için blok zincirindeki işlemleri doğrulamak amacıyla ne kadar sıkı çalışması gerektiğinin bir göstergesi olan Bitcoin’in madencilik zorluğu, Çarşamba günü 29.153 trilyon seviyesindeydi ve bir ay öncesine göre %3.7 düşüş oldu. Madencilik hash oranı olarak da bilinen madencilik için saniyede kullanılan bilgi işlem gücü seviyesi, kripto madenciliği zorluğundaki ayarlamalarla bağlantılı. Ancak hash oranındaki düşüşün madencilerin satış yaptığını göstermediğini de belirtmekte fayda var.

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin bugün 20.000 dolar seviyesini geri almak için çabalıyor ve fiyat 19.800 dolar üzerinde kalmak için mücadele ediyor. Son 1 haftada %3,5 değer kaybeden BTC’nin son 1 ayda da yaklaşık olarak %12 gerileme yaşadığı ifade edilebilir.

Bitcoin’deki fiyat hareketine bağlı olarak altcoin’ler de nispeten stabil kalıyor. Piyasa değeri bakımından en büyük altcoin konumunda bulunana Ethereum (ETH) 1.000 dolar üzerinde seyrederken Binance Coin (BNB) 225 doların ve Ripple (XRP) 0,30 doların üzerinde işlem görüyor.

Analistlerin bir kısmı yıl sonunda yeni bir artışın gelebileceğini ifade ederken bazı analistler de 2024 yılından önce bir artış yaşanmayacağını ifade ediyor. Dolayısıyla yatırımcıların belirsiz piyasa koşullarında bir miktar daha temkinli olmasında fayda var.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

1 Ayın En Yüksek NFT Satışı Gerçekleşti. 2.500 ETH!

Sonraki Haber

Kripto Paraların En Zengin İsminden Tavsiye!

İlgili Haberler