Bitcoin Hash Oranı Artıyor: BTC Fiyatı Nasıl Etkilenir?

İlayda Peker

Bitcoin ağının hash oranı, bu yılın başlarında Çin’in kripto madenciliği kısıtlamasını takiben ciddi bir düşüş yaşadı. Ancak elde edilen son bilgilere göre, hashrate gözle görülür bir toparlanma yaşıyor.

Bitcoin Hashrate Yükseliyor

Analitik sağlayıcı CryptoQuant’ın verilerine göre, Bitcoin hash oranı şimdi saniyede 150 Exahash’i veya bir başka deyişle bir kentilyon hash’i aştı. 24 Ağustos’ta metrik sağlayıcı, bu yıl 28 Haziran’da 52 EH/s’de dibe vurduğundan beri üçe katlanan 152 EH/s’lik bir hash oranı bildirdi.

BTC hash gücünün yükselmesi, ağın çok daha güvenli ve saldırıya uğraması daha zor olduğu anlamına geliyor. Bitinfocharts’a göre, ortalama Bitcoin hash oranı (ağdaki bilgi işlem gücü miktarı) 13 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 197.6 EH/s’ye ulaştı. Takip eden altı hafta boyunca, Çin genelindeki madencilik tesisleri büyük madenci göçü nedeniyle kapatıldığı içinse %65’ten fazla düşüş yaşandı.

Yapılan açıklamalara göre metrik şimdi Haziran başındaki seviyelere yaklaşıyor ve trend devam ederse, önümüzdeki birkaç ay içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşabilir.

Öte yandan Mayıs ayı başlarında, hash oranının Çin’den uzaklaşmakta olduğuna dair büyük kanıtlar ortaya çıkmıştı. Ancak yaşanan göç ile ilgili ne verilere ulaşmak zor görünüyor. Cambridge Üniversitesi’nin madencilik haritası da hash oranının %65’inin Çin’de olduğunu bildirdiği Nisan ayından bu yana güncellenmedi.

Hashrate’in Artması Fiyatı Nasıl Etkiler?

Yapılan açıklamalara göre genellikle hashrate ile BTC fiyatı doğru orantılı bir şekilde ilerliyor. Bilindiği gibi hashrate’in düştüğü dönemde Bitcoin fiyatında da ciddi bir düşüş yaşanmıştı ve hash oranlarının toplanması ile birlikte BTC fiyatının da yukarı yönlü ivme kazandığı görülüyor.

Dolayısıyla yapılan yorumlara göre hashrate’in artması ile birlikte bir süre daha Bitcoin fiyatında artış yaşanması bekleniyor.Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’deki Gerileme Durdu Mu? BTC’nin Bir Sonraki Hamlesi Ne?

Sonraki Haber

ABD’nin En Büyük Kripto Para Borsası Kullanıcı Şikayetleriyle Boğuşuyor: Fonlar Nerede?

İlgili Haberler