Bitcoin Fiyatının Yüksek Seviyelerde Kalması Neye Bağlı?

İlayda Peker

JPMorgan stratejistlerine göre, Bitcoin fiyatının mevcut yüksek seviyelerde kalabilmesi için BTC volatilitesinin azalması gerekiyor.

Bitcoin Volatilitesi ve Fiyat

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan stratejistleri Salı günü yayınlanan bir raporda, “Bitcoin volatilitesinin günümüzde görülen seviyeden hızlı bir şekilde azalmadığı sürece 50.000 dolarlık şu anki fiyatının sürdürülemez göründüğünü ifade etti. Bilindiği gibi Bitcoin, son aylarda rekor üzerine rekor kırıyor ve 50.000 doların üzerinde işlem görüyor.

Öte yandan JPMorgan, Bitcoin‘in piyasa değerinin geçen Eylül ayından bu yana yaklaşık 700 milyar dolar arttığını, ancak kurumsal girişlerin yalnızca 11 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Stratejistlere göre bu durumun muhtemelen iki nedeni var: Birincisi, gerçek para yatırımcılarının ve spekülatif yatırımcıların ilgisindeki artış. İkincisi, önemli ölçüde yüksek bireysel girişler.

Bireysel Yatırımlar

Stratejistler konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda, “Bu yılın Ocak ayından bu yana hareketler spekülatif akışlardan daha fazla etkilenmiş görünüyor. Bu aynı zamanda, bireysel akışta yeniden hızlanma olmadığında mevcut fiyatları sürdürmek için gerçek para akışlarında bir miktar toparlanmaya ihtiyaç duyulacağını da gösteriyor.” ifadelerini kullandılar.

Bireysel yatırımlar konusunda ise “ABD bireysel yatırımcı dürtüsü Ocak ayından bu yana özellikle güçlü oldu ve bu bireysel satış dürtüsünün sadece hisse senetleri için değil aynı zamanda Bitcoin için de itici bir güç olduğuna dair çok az şüphe var.” sözleri kullanıldı.

Bitcoin ve Altın

Stratejistler, Bitcoin’in volatilitesini altınla karşılaştırdı. JPMorgan startejistleri Bitcoin ve en büyük fonunun, altından ortalama 6.2 kat daha fazla risk sermayesi tükettiğini ifade ettiler. Bu noktada risk sermayesinin, spekülatif faaliyete tahsis edilen ve yüksek riskli, yüksek getirili yatırımlar için kullanılan fonları ifade ettiğini belirtmek gerekiyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dogecoin (DOGE) Git Gide Merkezi Hale Mi Geliyor? 

Sonraki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 18.02.2021

İlgili Haberler