Bitcoin İlk Kez 50.000 Doları Gördü! Madenciler ve Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin bugün hayatında ilk kez 50.000 dolarlık önemli seviyeyi gördü. Yazının yayına hazırlandığı sırada 48.800 dolar seviyesine gerilemiş olsa da Bitcoin (BTC) için 50.000 doların görülmüş olması büyük bir gelişme!

Bitcoin Rallisi

Öncelikle BTC 20.000 dolarlık eski rekorunu kırdıktan sonra bazı isimler rallinin bittiğini düşündü. ancak BTC rallisi hız kesmeden 42.000 dolara kadar devam etti. Bu noktadan sonra başlayan düzeltme yine rallinin bittiği ve boğaların kontrolü kaybettiği şeklinde yorumlandı. Bitcoin bugün yaptığı hamle ile ise rallinin henüz bitmediğini ve hala çok güçlü olduğunu kanıtlamış oldu.

Bu noktada bazı yatırımcıların karlarını alıp çıkarken bazı yatırımcıların Bitcoin biriktirmeye ve düşüş dönemlerini satın alma fırsatı olarak değerlendirmeye devam ettikleri görülüyor. Bununla birlikte madencilerin de Bitcoin satışlarında azalma olduğu görülüyor.

Madenciler ve Yatırımcılar

Glassnode’dan elde edilen verilere göre BTC madencileri satış yapmak yerine birikim yapmayı tercih ediyor. Aslında Ocak ayındaki yükselişler sırasında madencilerin yaptığı satışlar artmıştı. Ancak Şubat ayında satışların durduğu ifade ediliyor.

Glassnode’un açıklamalarına göre madencilerin satışları durdurmasının arkasında iki neden bulunuyor olabilir: Ya madenciler maliyetlerini çoktan çıkarttı ve biriktirmeye başladı ya da Tesla’nın hamlesi madencileri birikim yapmaya itti.

Buna ek olarak içlerinde büyük yatırımcıların da bulunduğu bazı BTC sahiplerinin satış yaptığı ancak buna rağmen Bitcoin fiyatının yükselmeye devam etmesinin kurumsal yatırımlara bağlı olduğu düşünülüyor. Ancak hala uzun vadeli BTC yatırımcıları çoğunlukta bulunuyor ve özellikle kurumların bu noktada ön plana çıktığı düşünülüyor.

Öte yandan popüler isimlerin büyük çoğunluğu yıl bitmeden BTC’nin 100.000 dolar olacağını ve hatta daha üst seviyelerin de mümkün olduğunu dile getiriyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 15/02/2021

Sonraki Haber

Kripto Para Borsası İki Ay İçinde 2. Saldırıya Uğradı!

İlgili Haberler