Bitcoin Fiyatında Yaşanan Artışlara Rağmen Satış Baskısı Yok!

İlayda Peker

Bitcoin fiyatı her ne kadar son 5 ayın en yüksek seviyelerine yükselmiş olsa da on-chain veri sağlayıcısı Glassnode’un verilerine göre uzun vadeli yatırım stratejisi benimseyen Bitcoin sahipleri satış yapmıyor.

Yatırımcılar BTC’lerini Satmıyor

Glassnode, 11 Ekim tarihli “Week on Chain” raporunda 155 günden daha fazla süredir satış yapmayan Bitcoin cüzdanlarının şu anda yaklaşık olarak 13,3 milyon BTC’ye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Yani Bitcoin arzının %70’ini elinde bulunduran cüzdanlar satış yapmamayı tercih ediyor.

Yapılan açıklamalara göre uzun vadeli yatırım stratejisi benimseyen Bitcoin yatırımcıları son yedi ayda 2,37 milyondan fazla Bitcoin biriktirdi. Aynı dönemde madenciler tarafından piyasaya sürülen BTC miktarı 186.000 BTC. Dolayısıyla yatırımcılar piyasaya sürülenden 12,7 kat daha fazla BTC biriktirdi.

Bunlar ek olarak her ne kadar uzun vadeli yatırım yapan Bitcoin sahipleri satış yapmasa da 12 Ekim’de Bitcoin fiyatının 57.800 dolara kadar yükselmesinin ardından on-chain aktivitede hareketlenmeler olduğu ifade ediliyor.

Aktif Adres Sayısı

Ekim ayında zincirdeki aktif adreslerin sayısı %19 artarak 291.000’e yükseldi. Aralık 2020’de görülen boğa piyasasından sonra bu seviyelere ilk defa ulaşıldığı ifade ediliyor. Glassnode, aktivitedeki artışın daha fazla yükseliş momentumunun habercisi olabileceğini öne sürdü ve şunları söyledi:

Daha aktif piyasa katılımcılarının olması, erken aşamadaki boğa piyasalarında varlığa artan ilgi ile ilişkilendiriliyor.

Bunlara ek olarak raporda yapılan açıklamalara göre kurumsal yatırımlarda da artışlar olduğu ifade ediliyor. Ayrıca geçtiğimiz hafta Bitcoin ağı 31 milyar dolar ile şimdiye kadarki en yüksek günlük değer transferini kaydetti.

12 Ekim’de Glassnode, merkezi borsalardaki Bitcoin bakiyelerinin üç yılın en düşük seviyesi olan 2,4 milyon BTC’ye gerilediğini ve bu da birçok yatırımcının daha yüksek fiyatlar için hodl yapmayı seçtiğini kanıtladığını bildirdi.Total
27
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Fiyatında Son Durum: Ripple Fiyat Beklentileri

Sonraki Haber

Önümüzdeki 2 Yıl İçinde Kripto Ödemeleri Hangi Noktada Olacak?

İlgili Haberler