Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor: BTC’de Düşüş Ne Zaman Duracak?

İlayda Peker

Bitcoin fiyatı ve diğer kripto para fiyatlarında dün başlayan derin düşüş bugün de etkisini sürdürüyor. Peki, Bitcoin ve kripto para fiyatları neden düşüyor?

Bitcoin Fiyatı ve Önemli Seviyeler

Yazının kaleme alındığı an itibari ile 42,600 dolar üzerinde işlem gören lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz saatlerde 40.000 dolar sınırına kadar geriledi. Dolayısıyla son 24 saat içinde Bitcoin’in yaklaşık olarak %6,5 değer kaybettiğini ifade edebiliriz.

Bu noktadan sonra analistlere göre eğer BTC 40.000 dolar desteğini kırarsa 38.000 dolarlık diğer destek test edilebilir. 38.000 dolarlık desteğin kırılması ise çok daha büyük bir geri çekilmeyi tetikleyebilir.

Ancak eğer 42.000 dolarlık destek tutulabilirse Bitcoin 43.000 dolar ve ardından 45.000 dolara doğru yükselişe geçebilir. Böyle bir yükselişin başlayabilmesi için öncelikle piyasadaki panik havasının yatışması ve ardından alıcıların baskın olması gerekecek.

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor?

Bitcoin fiyatı ve dolayısıyla tüm kripto para birimlerinde yaşanan düşüşün 3 ana etkeninin olduğu düşünülüyor.

İlk olarak Çin’in dev şirketi Evergrande’nin iflas söylentileri ve borçlarını ödeyemeyeceği yönünde yaptığı açıklamalar tüm piyasalar ile birlikte kripto para birimlerini de etkiledi. Evergrande olayı, 2008 yılında yaşanan Lehman Brothers iflasına benzetiliyor ve böyle bir durumun küresel krize yol açmasından endişeleniyor.

Yatırımcılar ise tüm piyasalardaki hareketlere bakıldığında bu durumdan duydukları endişe ile yatırımlarını nakde çeviriyor gibi görünüyor. Bu da bir satış baskısı oluşturuyor ve varlıkların fiyatları düşüyor.

FED ve SEC Etkisi

Kripto paraların düşüşünün arkasındaki bir diğer etken ise bu hafta gerçekleşecek olan FED toplantısı. FED toplantısından çıkacak kararların kripto para birimleri üzerinde etkili olacağı düşünülüyor.

Son olarak SEV Başkanı Gary Gensler’in bugün TSİ 19:00’da kripto paralar ile ilgili yapacağı açıklamaların da fiyatlar üzerinde etkili olabileceği düşünülüyor. Eğer Gensler baskıcı ve engelleyici açıklamalar yaparsa Eylül ayı kripto paralar için türbülansta geçmeye devam edebilir.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SEC Tehdidi İşe Yaradı! Coinbase Geri Adım Atıyor!

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatında Önemli Destek ve Dirençler

İlgili Haberler