Bitcoin Fiyatı 20.000 Doları Geçebilecek Mi?

İlayda Peker

Bitcoin fiyatı dün 19.104$ ile son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Aralık 2022 Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) beklendiği gibi %6,5 olarak açıklandıktan sonra, piyasa başlangıçta temkinli tepki verdi ve 17.900 doların altına geriledi. Ancak, boğalar bundan sonra devraldı ve 6 aydan fazla bir süredir en büyük günlük mumu yayınladı.

Fed Her Şeyi Yönetiyor

Bununla birlikte, dikkatli olunması tavsiye edilir. Yatırımcılar kendilerine bunun bir boğa tuzağı mı yoksa gerçekten yeni bir boğa koşusunun başlangıcı mı olduğunu sormalıdır. Bunu değerlendirmek için uzmanlar şu anda çeşitli veri noktaları öneriyor.

Aralık ayı TÜFE verilerinin açıklanmasıyla birlikte gözler Fed’in bir sonraki FOMC toplantısının yapılacağı 1 Şubat’a çevrildi. FEDWatch aracına göre, uzmanların tahminleri son derece yükseliş yönünde. Uzmanların %94’ü Fed’in faiz artırım hızını azaltmaya devam etmesini ve yalnızca 25 baz puan artırmasını bekliyor.

Bu bağlamda, CNBC ve NBC News muhabiri Carl Quintanilla, Fundstrat Global Advisors tarafından yapılan bir analize atıfta bulunarak “TÜFE bileşenlerinin %59’u artık düpedüz deflasyonda, yani tek bir ayda 800 bp’lik bir sıçrama… Tahvil piyasası doğru anladı. Enflasyon Fed ve konsensüs görüşünün altında seyrediyor.” dedi

Fundstrat buna ek olarak Atlanta Fed’in son ücret takip verilerine de dikkat çekiyor. Aralık ayında yıllık bazda %5,5 ile Ocak 2022’den bu yana en düşük seviyeye gerileyen rakam, finans şirketine göre ücret enflasyonunun son aylarda keskin bir şekilde yavaşladığını doğrulayan bir başka veri noktası. Fundstrat bu nedenle şu sonuca varıyor:

Yatırımcıların giderek Fed’in enflasyon konusunda ‘görev tamamlandı’ diyebileceği sonucuna varacağını düşünüyoruz. Bu da 2023’ün, enflasyon beklentilerinin EPS riskinden daha hızlı düştüğü 2022’nin tam tersi olmasına zemin hazırlıyor.

Fed’in “sözcüsü” Wall Street Journal’ın baş ekonomi muhabiri Nick Timiraos bile dün attığı bir tweet’te Aralık ayı tüketici fiyat endeksinin Fed’in faiz artırımını çeyrek puana indirme rotasında kalmasını sağlayacağını söyledi.

Bitcoin Fiyatı Yükselişe Devam Edecek Mi?

Muhtemelen en önemli gösterge ABD Dolar Endeksi (DXY) olabilir. Bitcoin’in fiyat hareketlerinin DXY ile güçlü bir şekilde ters orantılı olduğu iyi bilinmektedir. DXY yükseldiğinde, Bitcoin düşüş eğilimindedir. DXY düştüğünde, BTC bir ralli gösterir.

Bitcoin güçlü kazançlar elde ederken DXY düşmeye devam ettiği için dün durum böyleydi. Ancak, DXY tarihsel olarak önemli bir destek bölgesinde bulunuyor.

Bu bağlamda, Bitcoin gibi risk varlıklarının bir boğa tuzağına düşüp düşmeyeceği ya da DXY’nin haftalık grafikte 101’in altına düşüp düşmeyeceği ve desteği dirence dönüştürüp dönüştürmeyeceği görülecek. Eğer evet çıkarsa, BTC’nin ralli yapma olasılığı çok yüksek


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Analist BTC ve Bir Ethereum Rakibinde Yükseliş Bekliyor

Sonraki Haber

Kripto Piyasasında İşten Çıkarmalara Bu Platform da Katıldı!

İlgili Haberler