Bitcoin Fiyat Düşüşünün Arkasında Ne Var?

İlayda Peker

Bitcoin satış baskısının artması ile 1 haftadan sonra ilk kez 33.000 doların altına geriledi. Peki, Bitcoin’de satış baskısını arttıran ve fiyatın bir anda serbest düşüşe geçmesine sebep olan durum ne?

Satışlar Coinbase’den Geliyor

Piyasalardan elde edilen verilere göre Bitcoin bugün gün içinde %7 gibi bir düşüş yaşadı ve 33.000 dolarlık destek seviyesinden geri dönmeyi başaramadı.

Salı gününden itibaren Bitcoin’ i%13’ün üzerinde düşüren en son hamle, Amerika Birleşik Devletleri kripto para borsası Coinbase’in profesyonel işlem kolu Coinbase Pro’da satışların artmasıyla gerçekleşti.

Daha önce ortaya çıkan bilgilere bakıldığında, Coinbase Pro‘da hacimdeki büyük artışlar, son haftalarda fiyat volatilitesine eşlik etmişti. Bu sefer, “Coinbase Premium” adı verilen bir düşüş oldu ve yapılan açıklamalara göre bu durum satışın devam ettiğinin sinyalini veriyor. Bu sebeple de Bitcoin’de ani düşüşler görülüyor.

On-chain analitik kaynağı CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju da konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, BTC satışlarının Coinbase kaynaklı olduğunu ve Coinbase Premium Endeksinin negatifte olduğunu dile getirdi.

Balinaların Savaşı

Bitcoin’in fiyatı 42.000 dolarlık rekora doğru hareket etmeye başladığından beri Bitocin balinalarının küçük yatırımcıların yaptıkları satışları aldığı görüldü. Yani, balinalar piyasadaki satışları alışla dengeliyordu. Her fiyat düşüşü esnasında balinaların alım yaptığı görülüyordu.

Şu anda oluşan satış baskısına rağmen büyük yatırımcıların hala satın alım faaliyetinde oldukları görülüyor. Örneğin; yatırım devi Grayscale 24 saat içinde 8.000 BTC daha aldı. Bu da madenciler tarafından piyasaya sürülen BTC’nin çok üstünde bir rakam.

Dolayısıyla aslında hala piyasada bir satın alma eğilimi var ancak görünüşe göre karını alıp çıkmak isteyen de çok yatırımcı var. Analistler bu durumun eninde sonunda dengeleneceğini ve yeni bir rallinin kapılarını açacağını düşünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’i (BTC) Önümüzdeki Günlerde Ne Bekliyor?

Sonraki Haber

Bitcoin’de (BTC) Düşüş Hedefi 20.000 Dolar Olabilir Mi?

İlgili Haberler