Bitcoin, Ethereum ve Kripto Paralarda Son Durum

Bitcoin Haber

Bitcoin, Asya’da Cuma sabahı işlemlerinde 28.000 ABD$’lık destek çizgisinin üzerinde dar bir aralıkta hareket ederken, stabilcoin olmayan diğer ilk 10 kripto para biriminin çoğu geriledi. ABD Hazinesi’nin merkezi olmayan finansın (DeFi) büyümesinin bir güvenlik riski oluşturduğunu söylemesiyle Ether zemin kaybetti. ABD hisse senetleri, yavaşlayan işgücü piyasası işaretlerine ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel ekonomik görünüm raporuna rağmen Perşembe gününü yükselişle kapattı.

Kriptolarda Son Durum

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, Hong Kong’da sabah 8:00’e kadar olan 24 saatlik sürede %0,49 düşüşle 28.041 ABD dolarına geriledi ve haftalık bazda %0,04 artış gösterdi. Token sabahın ilerleyen saatlerinde pozitif bölgeye geri döndü ve dar bir aralıkta hareket etti.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Perşembe günü DeFi hizmetlerini ulusal güvenlik için bir tehdit olarak tanımlayan açıklamasının ardından Ether %1,90 düşüşle 1.873 ABD dolarına geriledi. Ethereum, Ether tokeninin birincil değişim aracı olarak kullanıldığı DeFi’de merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesine olanak tanıyan birincil blok zinciri platformudur.

Bununla birlikte Ether, blok zinciri önümüzdeki Çarşamba günü Shapella yükseltmesi olarak da bilinen ve yatırımcıların stake ettikleri Ether’i ilk kez geri çekmelerine olanak tanıyacak Şangay hardfork’unu beklediği için haftalık %4,4 artış gösterdi.

Dogecoin, Elon Musk’ın Twitter simgesini bu hafta başında Dogecoin köpek resmiyle değiştirdikten sonra geleneksel mavi kuşa geri döndürmesinin ardından %8 düşerek 0,08542 ABD dolarına geriledi. Yine de meme tokenı hafta içinde %15 artış gösterdi.

Diğer tokenlar da benzer bir fiyat modeli izleyerek Cuma günü düşüş yaşadı ancak yedi gün boyunca kazançlarını korudu. Cardano’nun ADA tokenı %2,32 düşüşle 0,3834 ABD dolarına geriledi, ancak haftalık bazda %1,85 artış gösterdi. Polygon‘un Matic’i %2,27 düştü, ancak yedi gün içinde yaklaşık %2 artış gösterdi.

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu son 24 saatte %0,84 düşerek 1,18 trilyon ABD dolarına geriledi. Aynı dönemdeki toplam işlem hacmi %15,64 kayıpla 37,11 milyar ABD dolarına geriledi.

NFT’ler ve Hisseler

Değiştirilemez token (NFT) piyasasında, Forkast 500 NFT endeksi Hong Kong’da sabah 08:00’e kadarki 24 saat içinde %0,53 düşüşle 3.987,19’a geriledi ve haftalık %0,65 değer kaybetti. Endeks, küresel NFT piyasasının performansının vekil bir ölçüsüdür ve herhangi bir günde 500 uygun akıllı sözleşmeyi içerir. Forkast Labs veri şubesi CryptoSlam tarafından yönetiliyor.

ABD hisse senetleri Perşembe günü çok az değişerek yükselişle kapandı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması yatay seyretti, S&P 500 %0,36 değer kazandı ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,76 yükseldi.

ABD Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının 1 Nisan’da sona eren haftada 228.000’e düştüğünü, ancak sayıdaki yıllık revizyonların başvuruların bu yıl beklenenden daha yüksek olduğunu gösterdiğini ve bunun da yavaşlayan bir işgücü piyasasına işaret ettiğini söyledi. Bu durum, enflasyonu kontrol altına almak için yapılan bir dizi faiz artırımının ardından ABD ekonomisinin resesyona girebileceği endişelerini artırdı.

Bu görüş, IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva’nın önümüzdeki beş yıl için küresel ekonomide son yirmi yılın en düşük tahmini olan sadece %3’lük bir büyüme öngörmesiyle bir miktar itibar kazandı.

ABD faiz oranları şu anda %4,75 ila %5 arasında olup Haziran 2006’dan bu yana en yüksek seviyededir. Federal Rezerv’in 3 Mayıs’taki faiz toplantısı öncesinde, CME Group analistleri %44,5 ihtimalle 25 baz puanlık bir artış beklerken, Perşembe günkü %54,2’lik orana kıyasla %55,5’lik bir kesim değişiklik beklemiyor.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri Hong Kong’da sabah 8:00 itibariyle daha düşük işlem gördü. Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri %0,12, S&P 500 vadeli işlemleri %0,097 ve Nasdaq-100 vadeli işlemleri Endeksi %0,11 düştü. ABD hisse senedi piyasaları Kutsal Cuma nedeniyle Cuma günü kapalı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Analistten Bitcoin Yorumu

Sonraki Haber

Anthony Scaramucci’den Dikkat Çeken BTC, ETH ve Kripto Para Yorumu

İlgili Haberler