Bitcoin, Ether, Litecoin Yükseliyor: Kripto Paralarda Son Durum 

Bitcoin Haber

Bitcoin ve Ether, Çarşamba sabahı Asya’daki erken işlemlerde değer kazanırken, stablecoin olmayan diğer ilk 10 kripto para biriminin çoğu karışık seyretti. Litecoin kazananlar arasında yer alırken, BNB en büyük kaybeden oldu. ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Wall Street’teki düşüş gününün ardından, Mart ayından bu yana sonuncusu hafta sonu First Republic Bank olmak üzere bir dizi banka iflasının ardından bölgesel borç verenlerin hisse senetlerinin daha fazla satılmasının etkisiyle çok az değişti. Federal Rezerv’in Çarşamba günü faiz oranlarını artırması beklenirken, yatırımcılar daha fazla faiz artışının yapılıp yapılmayacağına dair sinyaller arıyor. 

Kripto Paralarda Son Durum 

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, Hong Kong’da sabah 8:00’e kadarki 24 saat içinde %2,13 artışla 28.684 ABD dolarına yükseldi. Dünyanın en büyük kripto para birimi son yedi günde %1,36 değer kazandı. Ether %2,14 değer kazanarak 1.871 ABD dolarına yükseldi ve haftalık bazda %0,26 artış gösterdi.  

Standard Chartered Bank’ın kripto araştırmaları başkanı Geoffrey Kendrick Forkast’a verdiği bir röportajda, Bitcoin’in 2008 yılında küresel mali kriz sırasında geliştirildiğine dikkat çekerek, “Bitcoin’in bankacılık sektöründeki endişeler nedeniyle yeniden yükselmeye başlaması çok mantıklı” dedi. “O dönemde bankalar zor durumdaydı ve eşler arası olan ve herhangi bir aracı gerektirmeyen, güvenilmez, çok likit bir varlığa duyulan ihtiyaç açısından çok anlamlıydı.”  

Kendrick, Bitcoin’in bu yılın sonuna kadar 60.000 ABD Dolarına kadar yükselebileceğini söyledi. Nisan ayındaki bir raporda Kendrick, Bitcoin’in 2024 yılı sonuna kadar 100.000 ABD Dolarına ulaşma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. 

Piyasa değerine göre stablecoin olmayan diğer ilk 10 kripto para biriminin çoğu karışık bir seyir izlerken, Litecoin %1,91 değer kazanarak 88,28 ABD dolarına yükseldi. Ancak token son yedi günde %3,1 değer kaybetti. 

Kripto Para Yorumları 

Litecoin’in yaratıcısı ve eski Google mühendisi Charlie Lee Salı günü Twitter’da, token’ın bir sonraki yarılanma olayının 92 gün içinde gerçekleşeceğini ve Bitcoin’in değerinin %10’una yükselme potansiyeline sahip olduğunu yazdı. Yarılanma, yeni tokenların yaratılma hızının önceden programlanmış bir şekilde azaltılması anlamına geliyor ve bu da arzı azaltarak fiyatları yükseltebiliyor. 

Bitcoin’e çok benzeyen, merkezi olmayan, eşler arası bir dijital para birimi olan Litecoin, Mayıs 2021’de tüm zamanların en yüksek değeri olan 412 ABD dolarını gördü.  

Binance’in yerel BNB tokenı, haftalık %4,86 düşüşle %2,09 gerileyerek 321,88 ABD dolarına düşerek ilk 10 token arasındaki kayıplara öncülük etti. Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, bu yıl ABD’de düzenleyici incelemelerle mücadele ediyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından soruşturuldu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından federal düzenlemeleri ihlal ettiği iddiasıyla dava edildi. 

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu son 24 saatte %1,43 artışla 1,18 trilyon ABD dolarına yükselirken, işlem hacmi %14,38 düşüşle 35,14 milyar ABD dolarına geriledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase’e Yeni Dava: İşte Detaylar! 

Sonraki Haber

Celsius Olayında Son Durum Ne? 

İlgili Haberler