Bitcoin ETF’lerine Adım Adım: Yeni Başvurular Yapılıyor

İlayda Peker

Alınan son sinyallere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu nihayet bir yada daha fazla Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamaya hazır olabilir. Bu sinyallerin alınmasıyla birlikte de daha fazla şirket bir Bitcoin ETF’i için SEC’e başvuru yapıyor.

Yeni Bitcoin ETF Başvuruları

Bitwise Invest CIO’su Matt Hougan yaptığı açıklamalarda, firmasının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyicilere bir Bitcoin ETF’i konusunda başvuru yapan son şirket olduğunu dile getirdi.

14 Ekim’deki bir Tweet’te Hougan, BTC vadeli işlemlere dayalı ayrı bir Bitwise ETF başvurusunun zaten olduğunu, ancak bu yeni başvurunun aslında BTC‘yi tutmayı hedeflediğini ifade etti. Firma Eylül ayında  Bitwise Bitcoin Strategy ETF başvurusunu yapmış ve SEC’ten onay bekleyen uzun listeye dahil olmuştu.

Bunlara ek olarak Hougan, bir BTC fonunun vadeli işlemlerden daha iyi olduğunu düşündüğünü açıkladı. Ayrıca CIO’ya göre kurallar gereği ETF’ler %100 oranında BTC vadeli işlemlerine dayanamıyor ve bu da diğer varlıklara da yatırım yapacağı anlamına geliyor. Bu noktada Hougan, %85 gibi bir oranın söz konusu olduğunu ifade ediyor.

ETF’ler Onaylanacak Mı?

Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas’a göre SEC, önümüzdeki hafta bir Bitcoin ETF’ini onaylamaya hazırlanıyor. Analist konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Bitcoin vadeli işlem ETF’leri, bunu doğrulayan birden fazla kaynağa göre SEC’de herhangi bir muhalefetle karşılaşmayacağını söyledi. Adeta anlaşma yapıldı. Önümüzdeki hafta haberleri bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Bu noktada Bitcoin ETF’nin onaylanacağı ile ilgili sinyaller bile BTC fiyatını 60.000 dolara kadar yükseltmişken ETF’in onaylanması ile yeni bir rekorun gelebileceği de düşünülüyor.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Balinalar Yüklü Miktarda Ethereum’u (ETH) Hareket Ettirdi

Sonraki Haber

Balinalar Shiba Inu İlgisini Diri Tutuyor: SHIB İvmesini Koruyor

İlgili Haberler