Bitcoin ETF’lerinde Düşen Varlık Miktarı ve Fiyat İlişkisi

Bitcoin Haber

2023’ün ikinci yarısına Bitcoin ETF’lerine dair artan tartışmalar ve olumlu beklentiler damga vurmuş olsa da, 5 Eylül tarihinde ETF’ler ve fonlar tarafından tutulan en düşük Bitcoin miktarı kaydedildi. Özellikle CryptoQuant’ın ‘Bitcoin Fon Varlıkları’ metriği, Bitcoin fiyatı ile bir ilişki gösteriyor. Ancak, son verilere göre 5 Eylül’de fonlar, ETF’ler tarafından tutulan toplam 685.271 Bitcoin miktarını gösterdi.

Mayıs 2021’de 740 bin token ile zirveye ulaşan bu ölçüm, Haziran 2022’de ayı piyasasına giriş ile büyük bir düşüş yaşadı. Haziran 2023’teki Bitcoin fiyatı toparlanmasına rağmen, Bitcoin Fon Varlıklarının miktarı sürekli bir düşüş trendi gösterdi.

Bu durum, son iki yılda yüksek korelasyona sahip olan Bitcoin fiyatı ve fon varlıkları miktarı arasında büyük bir fark oluşturdu. Uzmanlara göre, bu farklılık Bitcoin fiyatının düşeceği ve varlıkların yeni bir birikim aşamasına başlayacağı anlamına gelebilir.

Bitcoin Fund Holdings’in bu düşük değerleri en son 2021’in başlarında kaydettiği görüldü. Ancak, 2021’den önce bu kadar çok fon ve ETF bulunmuyordu. 2021, Bitcoin’de yüksek düzeyde kurumsal benimseme ile damga vurdu.

Finansal kurumların benimsediği Bitcoin, 2021 boğa piyasasının ana talep üreticilerinden biri olabilir. Bitcoin’in geçmiş fiyat performanslarını tekrar gözden geçirebilmesi için sürekli olarak daha fazla talep bulabilmesi gerekiyor. Ayrıca eğer Bitcoin 2021’den itibaren tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaşırsa, Bitcoin 66.838 dolardan işlem görebilir. Bu da ABD doları cinsinden tüm zamanların en yüksek fiyatından 2.207 dolar (%3,19) daha düşük seviyede olabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2023’te Genesis İflas Ederken Kripto Para Dünyası Sallanıyor!

Sonraki Haber

MATIC Fiyatı Yeşil Bölgede: Casio Ortaklığıyla Yükselişe Geçiyor

İlgili Haberler