Bitcoin ETF’leri, Miami Konferansı ve Düzeltme: BTC’yi Bu Ay Ne Bekliyor?

İlayda Peker

Kripto para birimleri için Haziran ayı iyi başlamış gibi görünüyor. Mayıs ayının ortasından itibaren başlayan ve hemen hemen sonuna kadar devam eden düşüşler sonrasında Haziran yükseliş grafikleri ile başladı ve sakin bir şekilde önemli seviyelerin üzeri görülüyor gibi görünüyor.

Bitcoin Fiyatı ve ETF’ler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçen hafta WisdonTree’nin Bitcoin ETF uygulamasına ilişkin bir karar vermeyi ertelemeyi seçti. Nisan ayı sonlarında SEC, VanEck’in Bitcoin ETF başvurusuyla ilgili kararını da en erken Haziran ayına kadar ertelediğini duyurmuştu.

Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının piyasada pozitif bir etki yarattığı düşünüldüğünde ETF’ler ile alınacak kararın ertelenmesinin piyasada belirsizliğe sebep olduğu ifade edilebilir. Bu sebeple analistler ve yatırımcılar piyasanın yönünü tayin edebilmek için farklı göstergelere bakıyor.

Bunlara ek olarak analistler hem Bitcoin’in hem diğer kripto para birimlerinin şu anda bir fiyat sıkışıklığı yaşadığını düşünüyor. Dolayısıyla bu fiyat sıkışıklığının yukarı yönlü kırılması yeni yüksek seviyelerin görülmesini sağlayabilir.

Miami Bitcoin Konferansının Etkisi

Bazı isimler Perşembe günü Miami’de başlayacak olan ve yüz yüze gerçekleşecek Bitcoin 2021 konferansının fiyatlar üzerinde olumlu etki yaratacağını düşünüyor. Yapılan açıklamalara göre bu durum, kripto fiyatlarının genellikle konferans sırasında veya hemen sonrasında arttığına dair kanıtlanmamış bir teori olan CoinDesk “Consensus Effect”e benzer bir durum olarak nitelendiriliyor.

Quantum Economics’in CEO’su Mati Greenspan ise buna “Miami Etkisi” diyor ve “Fikir şu ki, birkaç bin kişinin bir araya gelmesi ağ oluşturmayı, fikirleri paylaşmayı ve anlaşmaları kapatmayı hızlandırıyor, sektördeki taban büyümesi için bir nimet olabilir” sözlerini kullanıyor.

Bitcoin’in Büyük Düzeltmesi

Geçen ay boyunca, Bitcoin yaklaşık %35 ile üçüncü en kötü aylık kaybını yaşadı ve yatırımcıların tamamen vazgeçip geçmediği önemli bir konu haline geldi.

Ancak Salı günü yayınlanan bir haber bülteninde İsviçre merkezli varlık yöneticisi 21Shares, geçen ayki düzeltmenin 2012 ve 2018’de tarihin en dikkate değer ayı piyasalarından bazılarından biraz daha iyi performans gösterdiğini dile getirdi.

Bunlara ek olarak analistlere göre temel göstergelerde iyileşmeler yaşanıyor ve bu da satış baskısının bu ay azalabileceğini gösteriyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Balinaları Büyük Düşüşü Bir Satın Alma Fırsatı Olarak Değerlendiriyor

Sonraki Haber

İki Ekonomistten Önemli Uyarı: Dijital Euro Bir İhtiyaç!

İlgili Haberler