Bitcoin Enflasyonu Yenebilir Mi? BTC Fiyat Beklentileri Değişti Mi?

İlayda Peker

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Kasım ayında %6,8 ile son kırk yılın zirvesine ulaştı ve böylece piyasa uzmanlarının haftalardır yaptığı çağrılar doğru çıkmış oldu. Şu anda ise ABD hükümetinin bu durumu kontrol altına almak için çeşitli müdahalelerde bulunması bekleniyor.

Tüm dünyada yükselen enflasyonun en büyük etkeni ise hükümetler tarafından sürekli para basma politikasını uygulanması. Bu durumun pandemi ile kötüleşmesi ise enflasyon artışlarının hız kazanmasına sebep oldu.

Bitcoin Enflasyonu Yenebilir Mi?

Bazı uzman isimler, enflasyon sebebiyle kripto para birimleri dahil tüm piyasaların çökeceğine inanıyor. Ancak bu noktada kripto para uzmanları bu durumun tam aksi açıklamalarda bulunuyor. Pek çok kripto para analisti, 2022’nin ilk yarısında enflasyon ve yaşanan son düşüşler sebebiyle kripto para birimlerinde artış beklediklerini dile getiriyor.

Dün yapılan enflasyon açıklamalarından sonra Bitcoin ve altcoin’lerin anlık olarak sergilediği fiyat hareketleri de aslında bu açıklamaları destekliyor gibi görünüyor. Bitcoin fiyatı verilerin açıklanmasından sonra 50.000 dolara iğne attı ancak sonrasında geri çekildi. Yazının kaleme alındığı sırada ise BTC 48.750 dolar üzerinde işlem görüyor.

Buna ek olarak Bitcoin fiyatında şu anda önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FED toplantısının yarattığı bir baskı olduğu görülüyor. Eğer FED toplantısından kripto para lehine bir karar çıkarsa yılın son iki haftasında hızlı artışlar görülebilir.

Bitcoin Fiyat Beklentileri

Yaşanan son düşüş öncesinde analistler lider kripto para biriminin yıl bitmeden 100.000 doları göreceğini ifade ediyordu. Ancak güncel piyasa bu hedefi 2022 yılının ilk yarısına kaydırmış gibi görünüyor.

Yine de şu anda piyasada bir belirsizlik olduğunu ve FED kararlarının önemli olduğunu unutmadan hareket etmek gerekiyor. Eğer FED’den kripto paraların aleyhine bir karar çıkarsa kalan iki hafta sancılı geçebilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hindistan Başbakanı, Demokrasiyi Güçlendirmek İçin Kripto Paralara İşaret Etti!

Sonraki Haber

Shiba Inu Güncel Fiyatı ve SHIB Fiyat Beklentileri

İlgili Haberler