Bitcoin Eleştirmeni Bu Sefer de PayPal’a Kafayı Taktı!

İlayda Peker

Her ne kadar lider kripto para birimi son zamanlarda oldukça iyi bir fiyat performansı sergilese ve Bitcoin (BTC) ile ilgili eleştiriler yapanlar geri adım atmaya başlamış olsa da bazı isimler Bitcoin ile ilgili sert sözler sarf etmeye devam ediyor. Euro Pacific Bank kurucusu Peter Schiff de BTC eleştirilerinden vazgeçmeyen isimler arasında yer alıyor.

Schiff’in Sert Eleştirileri

Schiff’in 23 Kasım’da yaptığı açıklamalardan PayPal’ın kripto para adımını hala kabul edemediği görülüyor.

Öte yandan PayPal son zamanlarda Bitcoin’in fiyatının artışının arkasındaki en büyük etkenlerden biri oldu. Ayrıca hedge fon yöneticisi Pantera Capital, tüm ABD kullanıcıları için kripto para alım satım özelliğini etkinleştirdikten sonra, ödemeler devinin madencilikle çıkarılan kripto paraların yüzde 70’inden fazlasını yaklaşık olarak bir hafta gibi bir süre içinde aldığını ifade etti.

Ancak PayPal’ın Bitcoin’i ve birkaç altcoin’i destekleme kararı, ana akım benimsemeye doğru büyük bir adım olduğu için takdir görse de Schiff bu hareketin takdir edilmesi gereken değil kınanması gereken bir hareket olduğuna inanıyor.

Schiff’in açıklamalarına göre PayPal tarafından sunulan kripto paraların PayPal’ın gözetimi altında olması ve devredilemez olması, merkezi olmayan kripto para biriminin tüm amacını bozuyor. Schiff konuyla ilgili olarak, Bitcoin için herhangi bir üçüncü taraf devreye girdiğinde, lider kripto para biriminin Altın karşısındaki tüm avantajını kaybettiğini öne sürüyor.

Bitcoin Yerine Altın

Schiff açıklamalarının ardından lafı yine Altın’a getirdi ve PayPal’ın Bitcoin yerine değerli metali tercih etmesi gerektiğini vurguladı. Schiff, bir kez daha 234 milyar dolarlık şirketi ödemeler için kripto yerine değerli metali benimsemeye çağırdı ve “Paypal, gerçek bir değer deposu olan Altın’ı da kolayca saklayabilir ve müşterilerin alışverişlerini ödemek için Altın’larını satmalarına izin verebilir.” ifadelerini kullandı.

Bunlara ek olarak Schiff’in “değer deposu” olarak nitelendirdiği Altın’ın dört aydır üst üste değer kaybettiğini belirtmek gerekiyor.

PayPal Adımı

PayPal’ın kripto para birimleri ile ilgili adımı çeşitli isimlerden eleştiriler almış olsa da genel benimsenme açısından oldukça önemli bir adım. PayPal’ın adımı sayesine Bitcoin fitilinin ateşlendiği düşünülüyor ve hatta bazı isimler PayPal etkisinin tam anlamıyla görülmediğini ifade ediyor.

Dolayısıyla 2021 yılında PayPal’ın kripto adımını büyütmesi ile daha büyük fiyat artışları bekleniyor.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple Şov Yapıyor: XRP Fiyatı 24 Saatte Yüzde 64 Arttı!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) 2017 Aralık’tan Sonra İlk Kez 19.000 Doların Üzerinde!

İlgili Haberler