Bitcoin El Salvador’a Yaradı! Bu Alanda Yüzde 30 Artış Var!

İlayda Peker

El Salvador’da turizm, Bitcoin‘in yasal varlık olarak tanıtılmasından bu yana %30 arttı. Ülkenin Turizm Bakanı, 2021’in 4. çeyreğinde beklenenden 300 milyon ya da daha fazla bir artış olduğunu söyleyerek bilgileri açıkladı.

El Salvador ve Bitcoin

El Salvador’un Bitcoin’i yasal varlık yapma kararı, turizm söz konusu olduğunda karşılığını verdi. 21 Şubat’ta yerel basında çıkan haberlere göre turizm %30 artırdı. Raporda, turizm sektörünün ülkenin ekonomik büyümesi için en önemli öğelerden biri olduğu belirtildi ve Başkan Nayib Bukele bunu ikinci ekonomik destek olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan Bitcoin’in yasal varlık yapılması, kıtanın dışındaki yabancı turistlerin artmasıyla El Salvador’u turistlerin rotası haline getirdi. Daha önce turistlerin çoğu Orta Amerika’daki komşu ülkelerden geliyordu. ABD’den gelen turistler ise bu rakamın %60’ını oluşturuyor.

Turizm Bakanı Morena Valdez, pandemi sonrası sektördeki toparlanmanın beklentileri aştığını ifade etti. Hükümet 1,1 milyon ziyaretçiyi hedefliyordu ancak rakam 1,4 milyon hedefini aştı:

Bitcoin öncesi ve sonrasına göre etkinliği kontrol etmek için bir anket yaptık. Turizm sektörü Kasım ve Aralık aylarında artış gösterdi ve 30’dan fazla arttı.

Bitcoin’in El Salvador’a Etkileri

Bitcoin’i ekonomiye güçlü bir şekilde dahil etme kararı, küresel olarak yorumların yapılmasını da tetikledi. Başkan Bukele ise Bitcoin‘in ekonomiye muazzam faydalar sağlayacağını dile getirdi.

Buna ek olarak Bukele, Bitcoin kullanımının beklentileri aştığını söyledi. Geçen yıl iki milyondan fazla vatandaş Chivo Cüzdan’ı kullanıma sunulduğu tarihten itibaren bir ay içinde kullanmaya başladı.

Ancak, ülke dışındakiler aksini düşünüyor gibi görünüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’u finansal istikrar risklerini öne sürerek Bitcoin’i para birimi olarak kullanmayı bırakmaya çağırdı. Buna ek olarak Moody’s de El Salvador’un risk profilini yükseltti.


Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Eski SEC Yöneticisinden İddialı Açıklama: Ripple (XRP) Kazanabilir!

Sonraki Haber

Altcoinler ve Bitcoin (BTC) Sert Şekilde Düşüyor!

İlgili Haberler