Bitcoin Duyarlılığında Rekor Kırıldı

İlayda Peker

Kripto veri şirketi TIE’ye göre, Bitcoin blok ödülü yarılanmasında bir hafta sonra yatırımcılar kripto para hakkında son 2,5 yıl boyunca herhangi bir zamanda olduğundan çok daha olumlu bahsediyorlar.

Bitcoin Duyarlılığı

TIE CEO’su Joshua Frank 18 Mayıs’ta Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, Bitcoin‘in (BTC) 30 günlük ortalama günlük duyarlılık puanının (olumsuz yorumların sayısı ile olumlu yorumların sayısının oranı) şimdiye kadar şirketin kaydettiği en yüksek puan olduğunu ifade etti.

Bunlara ek olarak BTC için 30 günlük ortalama tweet hacimleri de 2020 için tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi. 17 Mayıs’ta, kripto para birimi hakkında “Bitcoin”, “altın”, “işlem” ve “yarılanma” gibi kelimeler içeren 31.111 tweet paylaşıldı. Aslında bu durum yarılanmanın ardından Bitcoin’e ve özellikle fiyat hareketlerine olan ilginin arttığını gösteriyor olabilir.

Öte yandan Harry Potter serisinin ünlü yazarı J.K. Rowling ve Elon Musk’ın da Bitcoin hakkında geçtiğimiz günlerde yaptığı yorumlar bu sayıları arttırmış olabilir. Bununla birlikte Bitcoin’in J.K. Rowling’i ve Musk’ı üst sıralara taşıdığını ifade edenler de var…

Fiyata Etkisi

Frank konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda bu verilerin piyasasının “Bitcoin hakkında aşırı yükseliş” beklediğini gösterdiğini ve 18 Mayıs’ta Twitter’da yatırımcılar tarafından kullanılan kelimelerin ezici çoğunluğunun olumlu olduğunu dile getirdi. Blok ödülü yarılanması ile TIE, Bitcoin’in yarılanması ve varlığın fiyatı arasında “orta derecede güçlü ve pozitif” bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmış oldu.

TIE’ye göre, “Yarılanma, BTC için olumlu bir konuşma noktası olmaya devam ederken, dijital altın anlatısı, bu aşırı ekonomik belirsizlik döneminde kripto para için baskın anlatı olarak yeniden ortaya çıkıyor.”

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Altın Rekor Kırmaya Hazır, Peki Bitcoin?

Sonraki Haber

Yeşile Dönen Bu Metrik Ralli Başlatabilir Mi?

İlgili Haberler