Bitcoin Düşüyor: Panik Yapmaya Gerek Var Mı?

İlayda Peker

Bitcoin’de ciddi bir düşüş yaşanıyor ancak Buda com’dan Diego Vera BTC’nin geçmişte birden fazla döngüden geçtiğini ve her seferinde deyim yerindeyse intikam alır gibi bir geri dönüş yaptığını ifade ediyor.

Düşüşler ve Yükselişler

Yapılan açıklamalara göre kripto para birimleri, hisse senetleri veya emtialar gibi bireysel piyasalar ve bir bütün olarak ekonomi, genişleme ve daralma döngüleri yaşar. Bu da ekonominin bir nevi nefes alması gibi değerlendiriliyor. Pratikte her şeyin yükseldiği ve neredeyse her şeyin düştüğü dönemler bulunuyor.

Açıklamalara göre 2008 ekonomik krizinin etkisini yitirmesi iki yıldan fazla sürdü. Dünyanın belli başlı ekonomilerinde borsalar %50’den fazla düştü. Ama sonra 10 yıllık bir pozitif dönem yaşandı. Buna ek olarak 2000 yılında Nasdaq Bileşik hisse senedi endeksi %75 düşmesi de önemli bir durum olarak değerlendiriliyor. 2002’den beri ise neredeyse her şey yükseliyordu. Bu yıl ise aynı gösterge %14 düştü.

Ama şimdi borsaların yaşadığı düşüşler (bu yıl şu ana kadar %25), yakında tersine dönecek mi, yoksa 2008’deki gibi daha endişe verici bir olayla mı karşı karşıyayız diye merak ediyoruz.

Kayıplar ve Yatırımlar

Yılın başından beri farklı ekonomik sektörlerdeki yatırımların pratikte gerçekten değer kaybettiğine şahit olduk ve bunlar arasında dikkat çekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Netflix: -%67
  • PayPal: -%55
  • Facebook: -%44
  • Tesla: -%42
  • Bitcoin: -%38
  • Amazon: -%28
  • Nasdaq (endeks): %-24
  • S&P 500 (endeks): -%14

Peki, neden uzun vadeli yatırımlar öneriliyor ve aslında bu noktada ısrar ediliyor?

Küresel ekonomide basit bir sarsıntıdan çok bir deprem gibi bir afet görüyor olabiliriz. Ama en önemli şey, her şeyin yoluna gireceğinin söylenmesi ve döngülerin de bunu kanıtlaması. Bu noktada Vera, kötü bir hafızamız olduğunu ve işlerin her seferinde iyiye gittiğini unuttuğumuzu ifade ediyor.

Örneğin; 1970’lerde Bretton Woods anlaşmasının sonuna (altın standardının sonu) eklenen petrol krizi küresel bir durgunluğu tetikledi. Bu tarihte, S&P 500 bir yılda (1973-1974) %50 düştü, ancak iki yılda %76 ve dört yılda %133 toparlandı. 1980’lerin ortalarında ise petrol bir kez daha başka bir küresel krizin tetiklenmesine sebep oldu. Bu sefer S&P 500 yaklaşık %30 düştü ve sadece 5 yılda %226 toparlandı.

Kriptolardaki Düşüş ve Bitcoin Durumu

Vera’nın açıklamalarına göre Bitcoin geçmişte birden fazla döngüden geçti ve her zaman bir geri dönüş yaşadı. Aslında tarihte, satın alıp 4 yıl veya daha fazla beklemiş kişilerin %100’ü yatırımlarının büyüdüğünü gördü. Tarih tekerrür etmek zorunda değil, ancak çok iyi bir emsal.

Dolayısıyla Bitcoin’in ve kripto para birimlerinin bir döngü içinde olduğu ve düşüşler sonrasında mutlaka yükselişlerin geleceği düşünülüyor. Eğer uzun vadeli bir yatırım stratejiniz varsa da analistler kayıpların eninde sonunda bir kazanca dönüşeceğini ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Celsius’ta Neler Oluyor: İşte Detaylar

Sonraki Haber

Binance CEO’su Beklenti ve Önlemlerini Paylaştı!

İlgili Haberler