Bitcoin Düşüşünün Arkasında Hangi Nedenler Var? BTC Düşüşü Sürecek Mi?

İlayda Peker

Geride bırakmaya hazırlandığımız hafta Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri için oldukça zor geçti. 20 Şubat’tan bu yana büyük kripto paralar düşüş eğilimi gösterdikçe toplam kapitalizasyon yaklaşık 360 milyar dolar düştü.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin’in fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yaklaşık 13.000 dolar düştü. Bitcoin 21 Şubat’ta 58.300 dolar ile yeni bir rekora imza attı ve fiyat sonrasındaki düşüş grafiği ile büyük değer kaybetti. Peki, BTC neden değer kaybediyor?

İlk olarak Bitcoin parabolik bir yükseliş grafiği çiziyordu ve bir noktada düşüşün kaçınılmaz olduğu düşünülüyordu. Ayrıca yatırımcıların bir noktada kar toplamaya başlayacağı ve bunun da bir geri çekilmeyi beraberinde getireceği biliniyordu.

Dolayısıyla BTC’deki düşüş uzmanlar tarafından oldukça doğal ve piyasa için sağlıklı bir durum olarak karşılandı. Buna ek olarak 2021 yılında yaşanan boğa koşusunda ciddi bir düzeltmenin olmamış olması da bu düşüşün normal olduğunu gösteriyor.

Teşvik Paketi Oylaması

ABD’nin yeni bir teşvik paketini uygulamaya koyup koymayacağının oylaması da özellikle bugünkü düşüşleri etkilemiş olabilir. Bugün genel olarak tüm piyasalardaki görünüme bakıldığında altın ve hisse senetleri de dahil olmak üzere dolar karşısında değer kaybı yaşandığı görülüyor.

Dolayısıyla yine bu ortamda BTC’nin değer kaybı yaşaması normal olarak değerlendiriliyor. Analistlerin büyük çoğunluğu 1 Mart itibari ile piyasanın toparlanacağını ifade etse de bazı isimler düşüşün bir süre daha sürebileceği konusunda uyarıyor.

Kaldıraçlı İşlemler

BTC’deki Düşüşün bir başka sebebinin ise kaldıraçlı işlemlerden kaynaklanıyor olabileceği düşünülüyor. Kaldıraçlı işlemler her ne kadar kazanç döneminde 3 kat,5 kat, 10 kat ve hatta daha yüksek oranlarda kazanç vaat etse de düşüş dönemlerinde de aynı oranda kayıp yaşanıyor.

Bu sebeple BTC’de kaldıraçlı işlem yapanların düşüş döneminde daha fazla kaybetmemek için satış yapmış olabileceği ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Analist Açıkladı: Mart Ayında Bu 8 Coin Yükselecek!

Sonraki Haber

SEC, Gelecekteki Kripto Düzenlemeleri İle İlgili Bir Çerçeve Paylaştı

İlgili Haberler