Bitcoin Dakikalar İçinde Büyük Hareketler Sergiliyor: BTC Nereye Gidiyor?

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) fiyatı, Amerika Birleşik Devletleri seçim yerlerinin kapanmasının ardından 2 saat içinde %2’den fazla artarak 14.000 doların üzerini gördü. Her ne kadar yazının yayına hazırlandığı sırada fiyat geri çekilmiş ve 13.593 dolar bazında düşmüş olsa da BTC’nin bir kez daha 14.000 doların üzerini test etmesi olumlu bir hamle olarak nitelendiriliyor.

“Asıl Kazanan BTC Olacak”

3 Kasım’da gerçekleşen Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimlerinde henüz net rakamlar ve net sonuç açıklanmadı. Ancak kripto ekosisteminde çoğu lider bu yarışta asıl kazananın Bitcoin olacağını düşündüğünü ifade ediyor.

Öte yandan Bitcoin sadece iki ABD başkanlık seçimi gördü. Ancak tarihsel grafiklere bakıldığında lider kripto para biriminin fiyatının her seçim sonrasında artışa geçtiği görülüyor. BTC’nin şahit olduğu ilk seçim olan Kasım 2012’de 1 BTC yaklaşık olarak 12 dolar değerindeyken 2016’daki seçimlerde Bitcoin fiyatı 700 doların üzerindeydi.

Bunlara ek olarak 2020 yılında Bitcoin’in 14.300 dolara kadar ulaştığı göz önüne alındığında BTC’nin dört yılda yaklaşık olarak %1.900 ve sekiz yılda yaklaşık olarak %140.000’lik bir artış yaşadığı görülüyor.

Ayrıca Bitcoin’in saatler önce 14.000 doların üzerini görmüş olması, bir hafta içinde ikinci kez 14.000 doların üzerinin görülmüş olması sebebiyle de ayrı bir önem taşıyor. Influencer The Crypto Lark, Ocak 2018’den bu yana ilk kez günlük mumun 14.000 doların üzerine çıktığını belirtti.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatındaki artışın kurumsal ilginin artması ve PayPal‘ın kripto hizmetleri sunma kararı alması ile ilgili politik olmayan durumlarla da ilgili olduğu aşikar. Ayrıca sosyal medya katılımının da bu ay arttığı ifade ediliyor.

Analiz platformu The Tie’ın haftalık raporuna göre, Bitcoin’den bahseden tweet’lerin hacmi Ekim ayında yüzde 15 artarak 835.000’e ulaştı. Tie, BTC’nin Ekim ayında %10’luk Ethereum (ETH) artışına kıyasla pozitif getiri elde ettiğini belirtti.

Bunların yanı sıra ABD genelinde oy pusulaları sayılmaya devam ederken birçok kripto para biriminde volatilite artmaya devam ediyor. Güne gözle görülür artışlarla başlayan kripto para birimlerinin şu anda geri çekilmeler yaşadığı görülüyor. Aynı durum lider kripto para birimi için de söz konusu. Bitcoin güne 13.900 dolar bandında başladı ve şu anda 13.593 dolardan işlem görüyor.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ETH’da Nefesler Tutuldu: Ethereum 2.0’a Çok Az Kaldı!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) 100 Gündür 10.000 Doların Üzerinde!

İlgili Haberler