Bitcoin Core Geliştiricisinden Uyarı Niteliğinde NFT Açıklaması

Bitcoin Haber

Bitcoin’in arkasındaki orijinal çekirdek geliştiricilerden biri olan Luke Dashjr, “yanıltıcı” bir NFT oluşturmak ve satmak için rızası olmadan adını ve kodunu kullanan bir açık artırma sitesini ifşa etmek için sosyal medya kanallarını kullandı. Çekirdek geliştirici, adının ya da çalışmalarının bu şekilde kullanıldığı ilk Bitcoin geliştiricisi olmadığını söyledi.

Kod ve NFT Satışı

Geliştirici, 27 Şubat’ta Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, yazdığı kodun resmini içeren bir nonfungible token‘ın bir açık artırma sitesinde 0,41 Bitcoin’e ya da yazım sırasında yaklaşık 9.500 $’a satıldığını açıkladı.

Dashjr, “Listelemede benim kodum olarak ilan edildi ve satış ve kâr için halka sunuldu. Açık konuşayım – bu ya da başka herhangi bir NFT‘nin yaratılması ve satışına dahil olmadım. Kodumun ya da ismimin bu amaçla kullanılmasına izin vermedim. Bunun yerine, 3. şahıslar adımı ve kodumu kendi parasal kazançları için pazarlıyorlar” dedi.

Dashjr, açık artırmayı kazanan kişinin sonunda kendisiyle temasa geçtiğini ve satışla ilgisi olmadığını bildirmek zorunda kaldığını açıkladı.

Dashjr, ya satıcı ya da açık artırma sitesi olan bir kişinin kendisine ulaştığını ve “açık artırma gelirlerinin %90’ını bağışlamayı” teklif ettiğini, ancak kendisinin bunu reddettiğini iddia ediyor:

Kamuoyu, satıcının ve/veya müzayede sitesinin bana ‘kabul etmem halinde’ müzayede gelirlerinin %90’ını bağışlamayı teklif ettiğini de bilmelidir. Bunun açık bir girişim olduğunu düşünüyorum: (1) sessiz kalmam için bana rüşvet vermek; ve/veya (2) olaydan sonra rızamı almak. Yanlış yönlendirilen kamuoyu pahasına böyle bir ödemeyi kabul etmeyeceğim. Böyle bir ‘bağışı’ kabul etmeyeceğim. Söz konusu yanlış beyan ve gerçek alıcıların kafa karışıklığı nedeniyle, açık artırma gelirlerinin %100’ünün alıcıya iade edilmesinde ısrar ediyorum

İlk Olay Değil

Dashjr’a göre, “diğer Bitcoin geliştiricileri” de benzer durumlara düşmüş ve işbirlikleri için “hatırı sayılır” bağışlar teklif edilmiştir; ancak, herhangi bir spesifik ayrıntı vermemiştir. “Kısa yoldan para kazanmak amacıyla halkı yanıltmak için benim adımı kullanmayı bırakın. Bu yanlış,” dedi Dashjr. “Bu dolandırıcılık için adımın ya da kodumun kullanılmasına izin vermiyorum. Halkın nerede durduğumu bilmesini istiyorum” diye ekledi.

Geçen yılın başlarında, merkezi olmayan pazar yeri OpenSea, kendi aracı kullanılarak basılan NFT’lerin %80’inden fazlasının “intihal eserler, sahte koleksiyonlar ve spam” olduğunu bildirdi.

Dashjr’ın 2022’nin son gününde “temelde” tüm BTC’lerini kaybetmesine neden olan bir hack saldırısının talihsiz kurbanı olduğu bildirildi. Hackerlar, şifrelenmiş bilgilere erişim sağlamak için iki anahtar kullanan yaygın bir güvenlik yöntemi olan PGP (Pretty Good Privacy) anahtarına erişim sağladı. Haber, kripto borsası FTX’in çöküşünden sonra gündeme gelen öz saklama konusunda bir tartışmayı ateşledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Solana Geliştiricileri Ağ Kesintisinin Nedeninin Hala Belirsiz Olduğunu Söylüyor

Sonraki Haber

İkinci Ethereum Testnet’i Şangay Hard Fork’unu Başarıyla Simüle Etti

İlgili Haberler