Bitcoin, Büyük Bir Arz Krizi İle Karşı Karşıya Olabilir Mi?

İlayda Peker

Square, 2020 yılının 3. çeyreğinde 160.000 Bitcoin (BTC) satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu durum halihazırda Bitcoin’e olan kullanıcı talebinin madencilikten gelen yeni arzı çok geride bırakmasını sağladı.

Bitcoin’e Talep Artıyor

ABD, finansal hizmet şirketleri arasında pozitif anlamda bir Bitcoin patlaması yaşanıyor. BTC sunan yatırım fonları ve ödeme sağlayıcıları rekor miktarlarda satış yapıyor. Örneğin, finansal hizmetler şirketi Square, mobil ödeme uygulaması CashApp’ten 3. çeyrekte 1,6 milyar dolarlık BTC geliri elde etti. Bu da geçen yılın aynı dönemine kıyasla 11 kat artış olduğu anlamına geliyor.

Öte yandan yatırım fonları da büyük miktarlarda Bitcoin alıyor ve tutuyor. Grayscale, Ekim ayında bilançosuna 40.000 BTC ekledi. Bu da bu ay boyunca çıkarılmış olan 27.000’den çok daha fazla Bitcoin’in sadece Grayscale tarafından satın alındığını ortaya koyuyor.

Bunlara ek olarak ödeme devi PayPal’da yakın zamanda yaptığı bir açıklama Bitcoin ve kripto para işlemlerine başladığını duyurdu. Öne çıkan özelliği ekledikten kısa bir süre sonra PayPal CEO’su Dan Schulman, talebin beklentilerin iki ile üç katı olduğunu ve bu sebeple de  kripto para birimi için satın alma limitlerini yükselttiklerini açıkladı.

Bu Durum Krize Dönüşür Mü?

Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, sonuç olarak kripto endüstrisinin bir tedarik kriziyle karşı karşıya olabileceğini söyledi. Square ve Grayscale gibi şirketlerin sayesinde piyasaya sürülen Bitcoin sayısını aşan bir taleple karşı karşıya olduğunu savundu. Ünlü isim 2020’nin 3. çeyreğinde Square tarafından satılan 163.000 Bitcoin’in aynı dönemde çıkarılan miktarın iki katı olduğuna işaret etti.

Ancak Bitcoin’de arzın azalmış olmasına rağmen talebin artıyor olması fiyatların da artacağının bir işareti olarak nitelendiriliyor. Edwards gibi uzmanlara göre, arz azalması ile birleşen büyük talep, BTC fiyatlarının yükselmesi için çok uygun bir ortam yaratma potansiyeline sahip.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in fiyatı yalnızca 2020’de neredeyse ikiye katlandı ve Ocak ayında 7,900 dolar olan BTC dün 15.960 dolara kadar yükseliş gösterdi. Her ne kadar bir düzeltme yaşanmış olsa da talebin artmaya devam etmesi ile BTC fiyatının 2021 yılında daha yüksek seviyeleri göreceği düşünülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Analist Uyardı: Bitcoin (BTC) Derin Bir Düzeltmeye Mi Hazırlanıyor?

Sonraki Haber

Teknoloji Devinden Çok Önemli Bitcoin (BTC) Hamlesi

İlgili Haberler