Düşüş Sonrasında Bitcoin (BTC) Dominance Artarsa Ne Olur?

İlayda Peker

Bu hafta başından beri kripto para birimlerinde ciddi düşüşler yaşandı ama en büyük düşüşün dün görüldü. Her ne kadar Bitcoin (BTC) ile düşüş başlamış olsa da altcoin’ler de lider kripto paraya karşı çok daha büyük kayıpların olduğu görülüyor.

Altcoin’lerde Büyük Satış Baskısı

Toplam kripto para piyasası değeri, dün en büyük düşüşün yaşandığı noktada yaklaşık 600 milyar dolar kaybederek %32 düştü. Her ne kadar bugün bir toparlanma başlamış olsa da daha fazla kaybın yaşanacağı korkusunun hala piyasada hakim olduğu görülüyor.

Öte yandan dün panik satışlar sırasında altcoin’lerde %25 ile %45 arasında düşüşler olduğu görüldü. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) 1.900 dolara iğne atarken, Ripple (XRP) 0,85 dolara, Dogecoin (DOGE) 0,21 dolara ve Binance Coin (BNB) 280 dolara kadar geriledi.

Bununla birlikte Bitcoin piyasa hakimiyetinin %45’e yükselmesinin altcoin’lerde çok daha fazla kaybın yaşanmasına sebep olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla hem genel piyasa düşüşü hem de Bitcoin dominance’tan altcoin’ler iki darbe almış oldu.

Bitcoin Dominance Artarsa Ne Olur?

Yapılan açıklamalara göre eğer Bitcoin piyasa hakimiyeti daha yüksek seviyelere çıkarsa altcoin’leri daha alt seviyeler bekliyor olabilir. Analizlere göre böyle bir durumun yaşanabilmesi için BTC piyasa hakimiyetinin %54’ün üzerine yükselmesi gerekiyor.

Bunlara ek olarak her ne kadar BTC’de de büyük bir düşüş yaşanmış olsa da Bitcoin’in hala lider konumunu koruduğu ve bunun uzun bir süre değişmeyeceği ifade ediliyor. Ayrıca yaşanan düşüş sırasında alımların arttığı ve yatırımcıların hala kripto para birimlerini iyi birere yatırım sınıfı olarak değerlendirildiği de görülüyor.

Analistler, yaşanan büyük düşüşün bir alım fırsatı olarak değerlendirildiğini ve bu sebeple boğa koşusunun hala devam ettiğini belirtiyor. Bununla birlikte şu anda ayılar ile boğalar arasında ciddi bir mücadele olduğu ve yatırımcıların bu durumu göz önünde bulundurarak hamle yapmasının önemli olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Düşüş Sonrasında Yeni Bir Alım Bölgesinde Mi?

Sonraki Haber

Piyasadaki Büyük Düşüşü Kaldıraçlı İşlemler Daha Kötü Hale Mi Getirdi?

İlgili Haberler