Bitcoin (BTC) Yine Kazandırdı: Bu Şirket’in 3. Çeyrek Geliri %1.100 Arttı!

İlayda Peker

ABD finansal hizmetler firması Square’in Bitcoin dostu mobil ödeme uygulaması Cash App, Bitcoin’in (BTC) diğer tüm gelir kaynaklarını geride bırakarak üçüncü çeyrekte gelirinin neredeyse %80’ini oluşturduğunu bildirdi.

Bitcoin Kazandırdı

Square’in üçüncü çeyrek raporunda, Cash App’in Bitcoin’de 1.63 milyar dolarlık Bitcoin’den elde edilen gelirinin, 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 1.100’ün üzerinde büyük bir artışa işaret ettiği ifade ediliyor.

Bitcoin geliri, Cash App’in 2 milyar dolarlık toplam gelir üretiminin en büyük bileşeni oldu ve diğer tüm gelir akışları 453 milyon dolar veya toplamın yüzde 22’si olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan rapor, artan Bitcoin satışlarının bir kısmının, uygulamanın bu yıl Mayıs ayında başlatılan ve kullanıcıların günlük veya haftalık hisse senedi veya BTC alımlarını tekrar etmelerine olanak tanıyan Otomatik Yatırım aracından kaynaklandığını belirtiyor. Ayrıca Bitcoin geliri, üçüncü çeyrekte 32 milyon dolar brüt kar üretti ve aynı dönemde bir önceki yılın 2,1 milyon dolarlık kârından 15 kat artış sağladı.

Bunlara ek olarak Square‘in toplam 3. çeyrek geliri, 2019’a göre %140 artarak 3 milyar doları aştı ve bunun yüzde 50’den fazlasını Bitcoin oluşturdu. 2019’un tamamı için toplam Bitcoin geliri, 5 milyon dolarlık brüt kâr ile 338 milyon dolardı.

Raporun yayınlanmasından saatler sonra, Square’in hisse fiyatı, mesai sonrası işlem sırasında yüzde 6 artarak 184 dolara yükseldi ve bu ayın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 190 doları gördü. Aynı zamanda lider kripto para birimi Bitcoin de benzer bir artışla iki yılın en yüksek seviyesi olan 15.880 dolara ulaştı.

Uzun Vadeli Yatırım

Raporda Square ayrıca, şu anda 74,8 milyon dolar değerinde olan 50 milyon dolarlık Bitcoin (4,709 BTC) yatırımını bir hazine varlığı olarak kaydetti. Şirketin BTC satın alması, “kripto para birimlerinin ekonomik güçlendirme aracı olduğu ve şirketin amacına uygun olduğu” inancına dayanıyordu.

Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu yatırımı uzun vadede tutmayı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Square’in yanı sıra MicroStrategy’nin Bitcoin’in rezerv varlığı olarak benimsemesi ve PayPal’ın kripto para işlemlerine başlaması da son zamanlarda piyasada ses getiren önemli haberler arasında yer aldı.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin 16.000 Dolar Sınırına Dayandı: Sırada Ne Var?

Sonraki Haber

Ripple’ın Hacmi %107 Arttı: XRP Fiyatı Nasıl Tepki Verecek?

İlgili Haberler