Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) Gözü Yine Yükseklerde!

İlayda Peker

Piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) bugün 1.500 dolarlık önemli psikolojik seviyeyi geçti ve 1.563 dolar ile yeni bir rekora imza atmış oldu. Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı ise uzun zaman sonra 35.000 dolarlık önemli seviyenin üzerine çıktı ve 36.800 dolarlık yüksek seviyeleri gördü.

Önemli İsimlerin Etkileri

Son zamanlarda kripto para birimlerinde görülen yükselişlerin üzerinde popüler isimlerin yaptığı açıklamaların da etkisi bulunuyor. Örneğin; Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter biyografisine sadece “Bitcoin” yazmış olması o gün BTC fiyatının hızla yükselmesini sağlamıştı. Bununla birlikte bir Reddit grubu olan WallStreetBets’in Dogecoin ile ilgili açıklaması kripto para biriminin fiyatını bir anda %1000 yükseltmişti.

Bununla birlikte teknik gelişmelerin de ETH fiyatı üzerinde etkili olduğu düşünülüyor. Circle’ın USD Coin’i (USDC) yakın zamanda Stellar Blockchain’i ile entegrasyon sağladı. Böylece ETH ağındaki tıkanıklık bir nebze olsun açıldı ve bu da fiyat artışı şeklinde kendisini gösterdi. Ayrıca CME vadeli ETH sözleşmelerinin de 8 Şubat’ta piyasaya sürülecek olmasının ETH fiyatı üzerinde etkisinin olduğu ve hatta bu etkinin henüz sadece bir kısmının görüldüğü düşünülüyor.

Altcoin’ler, BTC ve ETH’u Takipte

Bugün piyasanın en büyük iki kripto para biriminde görülen pozitif hareketler tüm kripto para birimlerini etkisi altına aldı ve piyasanın şu anda yemyeşil olduğu görülüyor. Piyasa değeri bakımından en büyük ilk on kripto para birimi içinde sadece Ripple’ın (XRP) aşağı yönlü grafik çizdiği görülüyor.

Bununla birlikte yine ilk onda yer alan kripto para birimleri içinde en büyük yükselişi %13’ün üzerindeki performansı ile Litecoin’in (LTC) kaydettiği ifade edilebilir. LTC’den sonra ise %10’un üzerindeki yükselişi ile Ethereum (ETH) geliyor.

Geleneksel Piyasalar ve Hisseler

WallStreetBets’in hareketi ile yükselişe geçen GameStop (GME), AMC ve BlackBerry (BB) gibi hisse senetleri düşüşe geçerken S&P 500, Dow ve NASDAQ gibi geleneksel piyasalarda artışlar yaşandığı görülüyor. Dolayısıyla bu durum piyasaların normale dönmeye başladığının işareti olarak nitelendiriliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ETH Yorum: Ethereum Şubat Ayına Nasıl Başladı?

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Ağında Bir Rekor Daha Kırıldı

İlgili Haberler