Bitcoin (BTC) Taproot Aktivasyonunda Son Durum Ne?

İlayda Peker

Elde edilen son verilere göre hash rate dağılımına göre ilk 10 Bitcoin (BTC) madencilik havuzu artık BTC.TOP ile Taproot aktivasyonu için sinyal veriyor.

Bitcoin Taproot Aktivasyonu

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin’in hash oranının %90’ı protokol yükseltmesi için sinyal veriyor ve rakam şu anda yaklaşık %73 seviyesinde bulunuyor.

Pazartesi günü tweet atan kripto para borsası devi Binance, Binance Pool’un Taproot için sinyal vermeye başladığını duyurdu. Taproot Signal Twitter botuna göre, Binance Pool’un ilk Taproot sinyali 683.878 bloğa ulaşıldığında gerçekleşti.

Daha önce de ortaya çıktığı üzere en büyük iki Bitcoin madencilik havuzu olan AntPool ve F2Pool  madencilik arenasında protokol güncellemesinin ilk destekçileri arasındaydı. Hash rate dağılımına göre 12. en büyük havuz olan SlushPool, Taproot sinyaliyle ilk işlem bloğunu çıkaran ilk havuz oldu.

Taproot için sinyal verecek ilk 10 havuzun sonuncusu olan BTC.TOP, 683.945 bloğa ulaşıldığında bunu yaptı. Madencilik havuzu daha önce kazılan işlem bloklarına Taproot aktivasyon sinyallerini dahil etmeye başlamak için gerekli test protokollerini tamamladığını duyurmuştu.

Bitcoin geliştiricisi Hampus Sjöberg tarafından oluşturulan bir web sayfası olan Taproot.watch’tan elde edilen veriler, mevcut zorluk döneminde Taproot sinyalleri ile en az 10 ardışık bloğun sinyal verdiğini ifade ediyor.

Taproot’un Daha Yolu Var

Bununla birlikte şu ana kadar 190 sinyal vermeyen blokla, Taproot aktivasyonunun mevcut zorluk penceresi sırasında kilitlenmesi pek olası görünmüyor. Protokol güncellemesi ancak bir zorluk dönemindeki 2.016 mayınlı bloğun %90’ı bir aktivasyon sinyali içeriyorsa ilerleyebilir.

190 blokta, sinyal vermeyen bloklar artık %9’un üzerindedir. 202 sinyal vermeyen blokta, Taproot kilitlenme eşiği gereksinimi, yaklaşık 11 gün içinde bir sonraki zorluk ayarına itilecektir.

Ağ yükseltmesinin Kasım ayında gerçekleşmesi için Taproot aktivasyonunun 11 Ağustos’tan önce kilitlenmesi gerekir. Taproot güncellemesi, esasen işlem yapan taraflarca öngörülen harcama koşullarını maskeleyecek ve Bitcoin protokolünün hem gizlilik hem de akıllı sözleşme yetenekleri için önemli etkilere sahip olacak.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Peter Schiff: “Bitcoin Satın Almak Bir Yatırım Değildir”

Sonraki Haber

Çin Kripto Paralara ve Bitcoin’e (BTC) Karşı Bir Kez Daha Uyardı

İlgili Haberler