Bitcoin (BTC) Riskli Bir Varlık Mı, Güvenli Bir Varlık Mı?

İlayda Peker

JPMorgan strateji uzmanlarına göre, Bitcoin’i “güvenli” bir varlıktan çok “riskli” bir varlık olarak nitelendirmek daha uygun. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan stratejistleri Cuma günü yayınlanan bir belgede, bu düşüncelerinin nedeni olarak Bitcoin’in geçen yıl hisse senetlerine karşı davranışını gösterdiler. Stratejistler, Mart 2020’den bu yana Bitcoin ile S&P 500 arasındaki korelasyonun arttığını söyledi.

Korelasyon Artıyor Mu?

Altının S&P 500 ile ilişkisinin de ağırlıklı olarak pozitif yönde olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle, yatırımcıların güvenli veya hedge varlıklar yerine alternatif seçenekler oldukları için bu varlıkları tercih ettiklerine inanan stratejistler, “Hem Bitcoin hem de altın, güvenli varlıklar yerine riskli varlıklar olarak nitelendirilebilir.” sözlerini kullandı.

Stratejistlere göre Bitcoin kurumsal ve bireysel talebine tanık olurken, fiyatının 40.000 dolara geri dönmesi yakın gelecekte zor görünüyor. Bunun nedeni, Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) akış hızının, dört haftalık ortalamalara göre zirve yapmış gibi görünmesidir.

Stratejistler, “Şu anda Grayscale Bitcoin Trust’ın arkasındaki kurumsal akış dürtüsü, GBTC’ye akışın 4 haftalık hızı zirveye çıktığı için Bitcoin’in 40.000 doların üzerine çıkması için yeterince güçlü değil.” ifadelerini kullandılar.

Bitcoin’de Hedef: 146.000 Dolar

Bu ayın başlarında stratejistler, Bitcoin’in volatilitesinin altına yakınlaşması şartıyla, Bitcoin’in fiyatının uzun vadede 146.000 doların üzerine çıkabileceğini söylemişti. Stratejistler, Cuma günkü açıklamada bu noktayı yineleyerek, sürecin muhtemelen uzun yıllar sürecek bir süreç olduğunu ve önümüzdeki yıllarda Bitcoin sahipliğinin daha çok kurumsal ve daha az bireysel hale gelmesine bağlı olduğunu dile getirdi.

Sonuç olarak analistlere göre Bitcoin şu anda 11.000 ile 35.000 ABD Doları arasındaki gerçeğe uygun değer aralığında işlem görüyor. Bu sebeple analistlere göre Bitcoin Mart ayı sonuna kadar riskli bir varlık olarak değerlendirilmeli ve yatırımcılar bu noktada dikkatli olmalı.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Analist: Altcoin Sezonu Beklenenden Çok Daha Büyük Olacak!

Sonraki Haber

Popüler Analist: Önümüzdeki Günlerde Bu DeFi Token’ları Büyük Artış Yaşayacak

İlgili Haberler