Bitcoin (BTC) Piyasa Hakimiyeti Önemini Yitiriyor Mu?

İlayda Peker

Piyasada sıklıkla duyulan Bitcoin hakimiyeti (Bitcoin dominance), lider kripto para biriminin piyasa değerinin tüm kripto para birimi piyasa değerine oranını ölçen bir göstergedir. Bu gösterge çok uzun zamandır altcoin ve Bitcoin fiyat tahminlerinde kullanılıyor. Ancak son haftalarda Bitcoin hakimiyet göstergesi stabil bir çizgide ilerliyor ve analistler bu durumda yorumsuz kalıyor.

Bitcoin Neden Hakim Kripto?

Yıllar önce Satoshi Nakamoto, ilk eşler arası dijital nakit sistemini tasarladı ve kripto para birimi endüstrisi doğdu. Bitcoin’in ortaya çıkışı, beraberinde Blockchain adı verilen devrim niteliğinde dağıtık bir defter teknolojisini de getirdi.

Kriptografi ve fikir birliği mekanizması ile güvence altına alınan varlık Bitcoin kopyalanamaz, ancak üzerine inşa edildiği teknoloji o zamandan beri birçok benzersiz şekilde uyarlandı. Örneğin Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların Blockchain’de  çalışabilmesi için akıllı sözleşmeleri işlemlere bağlar.

O zamandan beri Bitcoin ile piyasa payı için rekabet eden binlerce altcoin oluşturuldu. İlk kripto para birimi olan BTC ise ilk hamle avantajından ve marka tanınırlığı, güven, aşinalık ve benimsemede bir adım önde olma gibi avantajların etkisi ile liderlik konumunu her zaman korudu.

Bitcoin Hakimiyeti Ne Zaman Önem Kazandı?

Özellikle 2017 sonu ve 2018 başında lider kripto para biriminin altcoin’lere karşı hakimiyetini kaybetmesi ve altcoin’lerin ralliye başlaması ile Bitcoin hakimiyet göstergesi önemli bir hal aldı ve 3-4 yıldır da önemli bir gösterge olarak kullanılıyordu.

BTC Hakimiyeti Artık Önemli Değil Mi?

Altcoin’ler hem USD ve hem BTC’ye karşı işlem yaptıkları için, her zaman Bitcoin‘in oluşturduğu trendleri ve kalıpları takip etmezler. Analistler bir zamanlar BTC hakimiyetini etkili bir şekilde kullanmıştı, ancak faydası azalmaya başladı. Çünkü altcoin tanımı farklı bir hal aldı ve BTC hakimiyeti göstergesi piyasadaki yeniliğe ayak uyduramıyor.

Hakimiyetin önemini yitirmesinin en iyi örneği ise altcoin’lerin oldukça iyi performans sergilediği bir dönemde Bitcoin’in zaman zaman kazançlar konusunda geri kalmasına rağmen BTC hakimiyetinin hala %60 seviyelerinde seyrettiğinin görülmesidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin 60.000 Dolar Seviyesini Görebilir Mi? BTC’yi Ne Bekliyor?

Sonraki Haber

Almanya’nın en Eski Bankalarından Biri Kripto Ekosistemine Adım Attı!

İlgili Haberler