Bitcoin (BTC) Piyasa Hakimiyeti Düşmeye Devam Ediyor

İlayda Peker

Elde edilen verilere göre, Bitcoin piyasa hakimiyeti, çok sayıda uzun vadeli destek seviyesinin altına düşerek 2018’den bu yana en düşük değerine ulaştı. Bitcoin piyasa hakimiyet oranının, %39,5 seviyesine kadar da geri çekilebileceği ifade ediliyor.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti

Bitcoin piyasa hakimiyeti (Bitcoin dominance), Aralık 2020’de %73,63’e ulaştığından beri aşağı yönlü hareket ediyor. Bitcoin piyasa hakimiyeti o zamandan beri %30 oranında tam bir düşüş yaşadı.

Öte yandan Bitcoin piyasa hakimiyetindeki düşüş oranı, %53 seviyesinde bir kırılma meydana geldiğinde gerçekten hızlandı. Daha önce bu seviye Ağustos 2018’den beri destek görevi görüyordu.

Şu anda Bitcoin piyasa hakimiyeti, %42 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin altında ise %39,5 bandında bir destek olduğu ifade ediliyor. Yapılan açıklamalara göre Bitcoin piyasa hakimiyeti 2018 yılından bu yana şu an olduğu seviyelere ulaşmamıştı.

Bunlara ek olarak analistlere göre Bitcoin piyasa hakimiyeti haftalık zaman çerçevesindeki teknik göstergeler hala düşüş gösteriyor. Bu nedenle Bitcoin dominance’ın bir süre daha düşmeye devam edeceği ifade ediliyor. Ancak bu noktada Bitcoin piyasa hakimiyetindeki bu geri çekilmenin fiyat üzerinde her zaman aşağı yada yukarı yönlü bir harekete sebep olmadığını belirtmek gerekiyor.

Altcoin Fiyatlarına Yansıması

Bitcoin piyasa hakimiyetinin düşmesi ve altcoin’lerin hakimiyetindeki artış genel olarak altcoin’lerde yükseliş olarak yorumlanır. Çünkü hem Bitcoin fiyatının sabit kalması hem de dominance’ın ger çekilmesi BTC’deki fonların tehlikesiz bir şekilde altcoin’lere geçtiği şeklinde değerlendiriliyor.

Zaten BTC fiyatı şu anda hem konsolide oluyor hem altcoin fiyatlarında  gözle görülür artışlar yaşanıyor. Dolayısıyla bu durumu altcoin fiyatların üzerinde olumsuz bir etki yaratması beklenmiyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Wall Street’teki Boğa Heykelinin Önüne Bırakılan SHIB Heykeli Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

Ripple Ortağı Softbank ve Coinbase’in Önemli Yatırım Adımı

İlgili Haberler