Bitcoin (BTC) OTC Platformları Alarm Veriyor: Bu Tek Bir Anlama Geliyor

Bitcoin (BTC) OTC Platformları Alarm Veriyor: Bu Tek Bir Anlama Geliyor

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı 24.000 dolar seviyesine kadar yükselse de bu buzdağının görünen kısmı olabilir. 2020 yılının son çeyreğinde tam anlamıyla şahlanan ve 2017 yılındaki ralliyi hatırlatan lider kripto para birimi, tüm zamanların rekorunu kırarak önemli bir sinyal verdi. Bu rekorun ise “gerçek hacim” ile geldiği ve botların alım satımından kaynaklanmadığına dair önemli bir kanıt var.

Bitcoin Alımları Alarm Veriyor

Spot borsaların ve türev borsaların yanı sıra kripto para sektörünün tanınan ismi CryptoQuant CEO’suna göre OTC platformları da hiç olmadıkları kadar aktif oldu. CryptoQuant CEO’su Ki-Young Ju, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu an tezgah üstü alım satım platformunun balinalarla kaynadığını belirtti.

OTC platformları, balinaların cüzdanlarını veya ne kadar fazla alım yaptıklarını belli etmemek için kullandıkları bir aracı olarak ifade edilebilir. Burada direkt olarak eşler arası alım satım yapılıyor ve kurumsal ile büyük yatırımcıların genellikle buraları tercih ettikleri biliniyor. CryptoQuant CEO’su da buna vurgu yaparak şu sıralar OTC’lerin alarm verdiğini belirtti.

OTC İndikatörleri Bitcoin Boğa Koşusunu Destekliyor

Ju, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada OTC indikatörleri böyle devam ettikçe Bitcoin boğa piyasasının asla bitmeyeceğini ifade etti. Kurumsal yatırımcıların yüklü alımlar yaptığını ifade eden CEO, özellikle Coinbase kripto para borsasından çıkan BTC’lerin büyük bir kısmının buraya yönlendirildiğini belirtti.

Bu esnada diğer kurumsal yatırımcılar ve bunlara hizmet eden Grayscale gibi kurumlar da Bitcoin almaya devam ediyor. Grayscale CEO’su Barry Silbert konu hakkında attığı bir gönderisinde de FOMO ifadesini kullanarak şu an beklenen gelişmenin başladığını belirtti.

FOMO, Tehlikeli Olabilir

FOMO, kaçırma korkusu olarak biliniyor ve 2017 yılında FOMO başladığında sadece kurumsal değil bireysel yatırımcılar da fiyata bakmaksızın ellerindeki her şey ile kripto para alımı yapmıştı. Tabii ki bunun çok ama çok tehlikeli olduğu da biliniyor. Eğer Bitcoin fiyatı 2017 yılının devamındaki gibi sert bir şekilde düşüşe geçerse oluşan FOMO birçok yatırımcı için rekor zarar şeklinde geri dönebilir.

FOMO’nun tek iyi yanı ise fiyatın hiçbir indikatöre bakmaksızın yükselmeye devam etmesi olarak biliniyor. BTC fiyatının 20.000 doları geçtikten sonra 24.000 dolara yükselişinin sebebi de böyle açıklanabilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.