Bitcoin (BTC) Olmasaydı, Altın Kaç Dolar Olurdu?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin, sergilediği fiyat hareketi sayesinde ana akım medyada son zamanlarda gündem konusu oluyor. Ancak bunların içinde CNBC’nin yaptığı bir açıklama özellikle dikkat çekici bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Altın ve Bitcoin

Her ne kadar yıllar boyunca altın, enflasyondan korunmak isteyen yatırımcıların ve firmaların bir numaralı tercihi olsa da son 1 yıldır Bitcoin, enflasyondan korunmak isteyen kişileri daha çok cezbediyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte koronavirüs sebebiyle oluşan ekonomik kilitlenmeyi para basarak aşmak isteyen hükümetler karşısında altının da geçtiğimiz yıl içinde değer kazandığını belirtmek gerekiyor. Ancak Bitcoin’in kazandığı değer ile karşılaştırıldığında altının kazancı oldukça ufak kalıyor.

Bitcoin 2020 yılının Şubat ayında yaklaşık olarak 10.000 dolar bandında işlem görürken günümüzde 55.000 dolar seviyesinde işlem görüyor. Peki, Bitcoin hiç var olmasaydı altın fiyatı günümüzde ne kadar olurdu? Bitcoin gibi rekabetçi bir varlık yokken altın BTC gibi ya da BTC’den daha iyi performans sergileyebilir miydi?

Altın Kaç Dolar Olurdu?

Altın sergilediği boğa piyasasının zirvesinde onsu 2.000 doların üzerine çıktı. Yatırımcıların bu seviyelerden kar alması ile birlikte altın fiyatı düşmeye başladı. Yapılan açıklamalara göre altından kar elde eden yatırımcılar, altında kalarak karlarını artmasını beklemek yerine Bitcoin yatırımı yapmaya başladı.

Dün CNBC’de yapılan bir açıklamaya göre, eğer Bitcoin olmasaydı altın 3.000 dolara kadar yükselebilirdi. Dolayısıyla Bitcoin’in varlığı, arzının sınırlı olması ve yatırımcıların altındaki sermayesini BTC’ye kaydırmaya başlaması değerli metalin 3.000 dolara yükselmesini engelledi.

Dolayısıyla Bitcoin olmasaydı bile altının BTC kadar büyük bir performans sergileme olasılığının olmadığı düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Rekora Doymuyor, Ethereum (ETH) İse BTC’yi Takipte!

Sonraki Haber

Bruxis Yatırım Türkiye Pazarına Giriyor

İlgili Haberler