Bitcoin (BTC) Mi, Ethereum (ETH) Mu? On Yıl Sonra Lider Kim Olacak?

İlayda Peker

Bitcoin (BTC), lider kripto para birimi konumunu ortaya çıktığı günden bu yana koruyor. Ancak bazı isimler Ethereum’un (ETH) adım adım Bitcoin’i yakaladığını ifade ediyor. Ethereum’un merkezi olmayan finans (DeFi) kullanım durumları, yatırımcıların kripto varlıklarından getiri elde etmek için blok zincirine akın etmesiyle bu durum daha olası bir hal alıyor olabilir.

“ETH’nin BTC’yi Geçmesi An Meselesi”

Polygon’un kurucu ortağı ve COO’su Sandeep Nailwal geçtiğimiz günlerde Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda Ethereum’un Bitcoin’i geçmesinin sadece bir an meselesi olduğunu dile getirdi.

Verdiği röportaj sırasında COO, Ethereum’un Bitcoin’den liderliği neden devralacağını açıkladı. Nailwal, DeFi alanının büyümesini bu durum için büyük bir itici güç olarak gösteriyor. Bunun nedeni ise merkezi olmayan finans faaliyetlerinin çoğunluğunun, ETH’u “nihai ödeme katmanı” yapan Ethereum üzerinde gerçekleştirilmesi.

COO konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Er ya da geç, ETH Bitcoin’i geride bırakacak ve küresel standart haline gelecek.” sözlerini kullandı.

Tüm bunları yanında Nailwal’ın daha büyük bir iddiası da var: Bitcoin 10 yıl sonra olmayabilir. Yani COO, Ethereum’un BTC’yi geçmesinin yanında Bitcoin’in 10 yıl sonra yok olup gitmiş olabileceğini de belirtiyor.

Ethereum Rakipleri

DeFi ekosisteminde yaşanan büyüme ile birlikte pek çok yeni proje ortaya çıktı. Bu projelerden bazıları Ethereum katili olarak nitelendirilirken, Solana gibi bazılarının gerçekten iyi performanslar sergilediklerine de şahit olduk.

Diğer Katman 1 çözümlerinin artan popülaritesine rağmen, Polygon’un kurucu ortağı, Ethereum‘u tahtından edebilecek herhangi bir blok zinciri olduğuna inanmıyor. Ethereum, rakiplerinin yükselişine rağmen pazarın çoğunluk payını koruyor

Dolayısıyla COO’nund düşüncelerine göre, Ethereum büyük olasılıkla öngörülebilir gelecek için pazardaki en üst sıradaki yerini koruyacak. Ayrıca gelecek yıl blok zincirine gelmesi planlanan hisse kanıtı ile ETH, hem DeFi hem de kripto alanına hükmedecek.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

DEX’lere Akın Başladı: İşlem Hacimleri Artıyor, Token Fiyatları Yükseliyor!

Sonraki Haber

Pocket Doge, İlk P2E Blockchain Oyununun Lansmanını Duyurdu

İlgili Haberler