Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğunda Yeni Rekor!

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) madencileri Cuma günü 19 milyonuncu BTC’nin piyasaya sürülmesine yardım ederken, BTC ağının madencilik zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 28.587 trilyona ulaşarak bu çabaya karşılık verdi.

Bitcoin Zorluğunda Rekor

Bitcoin’in ağ zorluğu, Blockchain.com’dan alınan verilere göre, şu anda tahmini 201.84 exahash (EH/s) hash oranı gerektiren BTC bloklarını çıkarmak için gereken hesaplama gücüyle ilişkili.

Ağ zorluğundaki artışı destekleyen Bitcoin’in hash oranı, 13 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 248.11 EH/s’ye yükseldi ve yıl boyunca bir kalesini korumuş oldu. Daha yüksek bir hash oranı, Bitcoin hash oranının en az %51’ine katkıda bulunarak blok zinciri üzerinden BTC işlemlerini tersine çevirme süreci olan çift harcama saldırılarına karşı da dayanıklılık sağlar.

4 Mart’ta, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmadan yaklaşık bir ay önce, BTC ağ zorluğu 27.96 trilyondan 27.55 trilyona hafif bir düşüş yaşadı ve sonunda 30 Mart’a kadar 27.45 trilyona düştü. Ancak Bitcoin ağı, Temmuz 2021’den bu yana istikrarlı bir şekilde büyüdü.

Bitcoin Madenciliği

Ödül olarak madenciliğe yalnızca 2 milyon BTC ve dünyanın dört bir yanından bir Bitcoin madenci akını ile BTC ağının, gelişen topluluğu desteklediği için giderek daha da güçlenmesi bekleniyor. Kalan 2 milyon BTC’nin (toplam 21 milyon arzdan) yarıya indirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle eninde sonunda kabaca 2140 yılına kadar BTC’nin piyasaya sürülme sürecinin devam edeceği düşünülüyor.

Buna ek olarak 30 Mart’ta, LFG’ye (Luna Foundation Guard) ait bir Terra cüzdanı BTC’de 139 milyon dolar topladı ve kasasını 31.000 BTC’ye veya yaklaşık olarak 1,47 milyar dolara çıkardı.


Total
15
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum’da Önemli Seviyeler: ETH Fiyatında Son Durum

Sonraki Haber

Bitcoin Fiyat Tahminleri! PlanB Ne Diyor?

İlgili Haberler